- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

Phillip Toledano w galerii PUNCTUM

[1]Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie nowej Galerii Fotografii PUNCTUM w Łodzi, które odbędzie się 29 czerwca 2012 roku o godzinie 18:00 w budynku Fabryki Sztuki przy ulicy Tymienieckiego 3.

Otwarciu będzie towarzyszyć wernisaż wystawy zdjęć Phillipa Toledano „A new kind of beauty” / „Nowe Piękno”.

Zapraszamy również na spotkanie z autorem o godzinie 20:30 do Cafe Foto, Piotrkowska 102.

 

Wierzę, że jesteśmy awangardą czasów ewolucji wywoływanej przez człowieka, zwrotnym punktem w historii. Zaczynamy definiować nie tylko własną koncepcję piękna, ale także fizyczności. Piękno zawsze było walutą, więc co robimy teraz, kiedy w końcu mamy środki technologiczne, pozwalające bić nam własną monetę? Czy piękno jest stworzone przez współczesną kulturę? Przez historię? Czy przez ręce chirurgów? Kiedy przetwarzamy siebie, to czy odsłaniamy swój prawdziwy charakter, czy pozbawiamy się prawdziwej natury? (Phillip Toledano)

Każdy z nas chciałby poprawić co nieco w sobie – lekko odstające uszy, zbyt grube uda, za duży nos. Nikt jednak nie chciałby wyglądać jak postaci przedstawione przez Philipa Toledano. Portrety wzbudzają sprzeczne emocje – z  jednej strony zaciekawienie i fascynację z drugiej odrazę. W zasadzie wszyscy rozumiemy ich dążenia do bycia lepszym, ale wiemy także, że pewna granica została przekroczona. W pracach Philipa Toledano nie ma jednak krytyki, raczej uważne przyglądanie się światu, który znalazł się na drodze, z której, jak sam autor wskazuje, nie ma już odwrotu. Bardziej jest w nich potrzeba podjęcia dyskusji i postawienia pytań o to, czym jest dziś piękno i czy te dyskusyjne „piękności”, które oglądamy na zdjęciach, mogą w przyszłości stać się wyznacznikiem ideałów urody. Być może tak będą wyglądały nasze prawnuki…

Phillip Toledano
Urodził się w Londynie, obecnie mieszka w Nowym Jorku. W swoich pracach porusza wątki społeczno-polityczne, wykorzystuje różnorodne media – od fotografii po instalacje. Jego prace były publikowane m.in.: Vanity Fair, The New York Times magazine, The New Yorker, Esquire, GQ, Wallpaper, The London Times, The Independent Magazine, Le Monde. Prezentował swoje fotografie w, m.in.: w Künstlerhaus Bethanien (2010, Berlin, Niemcy), Photographic Center Northwest (2010, USA), Photobiennale of Thessaloniki (Grecja, 2008), Miami Art Space (2008, USA), Eyestorm Gallery (2005, USA), Fotoleggendo Festival, (Rzym, Włochy, 2010) Lianzhou International Photo festival (2007, Chiny).

[2]

PUNCTUM
Galeria Fotografii
www.punctumgallery.com [3]

Tomasz Lazar, Philip Toledano, Filip Zawada, najmłodsze pokolenie rosyjskich fotografów – tak rozpoczyna swoją działalność Galeria Fotografii PUNCTUM w Łodzi.

Zaczęliśmy działalność w maju 2012. Prezentujemy współczesną fotografię, stwarzamy przestrzeń, która będzie otwarta na nowe poszukiwania. Interesują nas nieznane nazwiska i uznani twórcy. Wystawom będą towarzyszyć spotkania autorskie.

Rozpoczęliśmy wystawą finalisty Grand Prix Fotofestiwal 2012 – Tomasza Lazara. Przed nami prezentacja kontrowersyjnych prac amerykańskiego fotografa Philipa Toledano (Nowe piękno / A New Kind of Beauty), nastrojowe opowieści najmłodszego pokolenia fotografów rosyjskich (Touched – Emocjonalni dokumentaliści, młoda rosyjska fotografia) i osobista historia Filipa Zawady (Drewniane gody).

Galeria działa pod patronatem Fotofestiwalu Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, jej głównym organizatorem jest Fabryka Sztuki.


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/news/phillip-toledano-w-nowej-galerii-fotografii-punctum-w-lodzi/

URLs in this post:

[1] Image: http://www.fotofestiwal.com/2012/news/phillip-toledano-w-nowej-galerii-fotografii-punctum-w-lodzi/

[2] Image: http://www.fotofestiwal.com/2012/wp-content/uploads/2012/06/zaproszenie_Toledano.jpg

[3] www.punctumgallery.com: http://www.punctumgallery.com

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.