- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

Spotkanie z Katarzyną Górną 30 maja

[1]30 maja o godz. 17.00 zapraszamy na spacer po wystawie Uwikłane w płeć (Muzeum Miasta Łodzi), podczas którego razem z Katarzyną Górną przyjrzymy się bliżej jej pracom, a także innym prezentowanym fotografiom, obrazującym zjawisko „gender trouble”.

Po spacerze, o godz. 18.00 w Cafe Retro, odbędzie się rozmowa z artystką, nie tylko na temat jej twórczości, ale także o najnowszym wydarzeniu ze świata sztuki – strajku artystów, zainicjowanego przez Obywatelskie Forum Sztuki Współczesnej, zrzeszającego dyrektorów dużych instytucji, prywatnych galerii, kuratorów, artystów i krytyków z całej Polski.

 

Spacer i rozmowę poprowadzi Eliza Gaust, doktorantka z Katedry Mediów i Kultury Audiowizualnej UŁ.

Katarzyna Górna, artystka multimedialna, autorka słynnego cyklu fotografii MadonnY, najczęściej kojarzona jest z nurtem feministycznym. W swoich pracach indywidualnie przetwarza kulturowe wizerunki kobiet, wykorzystując powszechnie znane stereotypy, a także religijną ikonografię. Oprócz perspektywy kobiecej w twórczości Górnej odnaleźć można także obszary transgresji płciowych. Powołując się na Judith Butler i jej stwierdzenie, że „tożsamość płciowa jest fantazją realizowaną na ciele”, niektóre prace Górnej potraktować można jako subwersywne gry z płciami, które w dzisiejszym świecie stają się coraz bardziej płynne.

Aż trzynaście prac Katarzyny Górnej (w tym sześć z cyklu Kasie-Niteczki, zrealizowanym wspólnie z Katarzyną Kozyrą) znalazło się w kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich, pokazywanej aktualnie w ramach fotofestiwalowej wystawy Uwikłane w płeć w Muzeum Miasta Łodzi.

Razem z Katarzyną Górną zastanowimy się nad tym, dlaczego artyści są biedni? O co walczą, zamykając na jeden dzień muzea i galerie? Czy istnieje idealny model rynku sztuki? A jeśli tak, to czy da się go zaszczepić na polskim gruncie?


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/news/spotkanie-z-katarzyna-gorna-30-maja/

URLs in this post:

[1] Image: http://www.fotofestiwal.com/2012/news/spotkanie-z-katarzyna-gorna-30-maja/

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.