- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

Elena Saenko

ŚWIAT, W KTÓRYM ŻYJEMY (2010-2011)

Minęły już czasy, w których ludzie postrzegali wspaniałą matkę naturę jako skomplikowany system zmieniających się obrazów, próbując żyć z nią w zgodzie. Obecnie na każdym kroku stykamy się z wizerunkami zwierząt. Większość z nas ma okazję obserwować dzikie zwierzęta dzięki środkom masowego przekazu – istnieje wiele pięknych filmów, zdjęć, plakatów itp. W projekcie „Świat, w którym żyjemy” autorka przedstawia naturalistyczne figurki zwierząt na tle typowego środowiska miejskiego. Są niezwykle wyraziste i naturalne, dzięki czemu odnosimy wrażenie, że mamy do czynienia ze światem dzikiej przyrody. Jednak gdy się przyjrzymy, okazuje się, że patrzymy na równie dziki świat ludzi, w którym dominuje beton, farba, rury, plastik oraz wiele innych syntetycznych materiałów, jak również śmieci, które otaczają nas na co dzień. Śmieci stały się naszą wizytówką. Gdy napotykamy je na swojej drodze, od razu wiemy, że niedawno byli tu ludzie. W takiej rzeczywistości dorastają nasze dzieci. Podczas zabawy umieszczają swoich bohaterów w scenerii, która jest im znana, nie myśląc o świecie jako całości. Stwierdzenie, że małe rzeczy są początkiem większych, wydaje się prawdziwe – zanieczyszczenie planety, przepędzanie zwierząt z ich naturalnego środowiska, wycinanie drzew, zanieczyszczanie wody toksycznymi odpadami oraz zużytym plastikiem – a wszystko to w imię zysku. Kiedy dziecko dorasta, przenosi swoją rzeczywistość do wielkiego świata. Gdy zmieniamy naturę, która kształtowała się przez setki lat, wyłącznie po to, by spełnić swoje zachcianki, przypominamy dzieci budujące zamki z piasku.

Elena Saenko
urodziła się w 1976 r. w Krasnodarze (Rosja), gdzie obecnie mieszka

[1]Swoje umiejętności zdobyła u boku słynnych i uznanych fotografów – Wiktora Chmiela i Eleny Suchowiejewej, którzy stali się jej przyjaciółmi i towarzyszami w artystycznej działalności.

W 2008 r. wzięła udział w I Międzynarodowym Festiwalu Fotografii Photovisa z projektem zatytułowanym „Szelest”. Pod koniec 2010 r. rozpoczęła pracę nad projektem “Świat, w którym żyjemy”, a w 2011 r. zaprezentowała go podczas III Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Photovisa. W tym samym roku wzięła udział w Przeglądzie Portfolio Photovisa, który dodał jej nowej siły i energii oraz zainspirował ją do kontynuowania artystycznych poszukiwań.

Obecnie Elena Saenko cały swój czas poświęca dziecku, badając świat poprzez zjawiska otaczające ją na co dzień. Stara się przeanalizować wszystko od początku i przedstawić elementy naszej rzeczywistości, które zatraciły swoje pierwotne funkcje. Zdaniem artystki im bardziej są one nietrwałe, tym bardziej spektakularna i wspaniała będzie przemiana, dzięki czemu będziemy mogli zaobserwować przebieg tego procesu. Poprzez te zjawiska możemy spojrzeć na ludzi, społeczeństwo i otaczający nas świat z innej perspektywy. Możemy przełamać iluzję i dostrzec prawdziwe powody różnych problemów i zdarzeń. Ludzie nie zauważają niektórych zjawisk, ponieważ są zanurzeni w swoim własnym świecie – niezmiennym, wymagającym stabilizacji. Rutynowe czynności wykonywane są automatycznie, natomiast gdy przełamiemy tę stabilizację, nasza perspektywa ulega zmianie. Według Eleny Sajenko ludzie są w stanie dostrzec prawdziwą rzeczywistość oraz wyjść poza standardowy sposób myślenia, dzięki czemu świat może stać się lepszy.

KLUB JAZZGA
Piotrkowska 17

pokaz slajdów: 12.05,  godz. 21.30


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/program/blok-grand-prix/pokazy-slajdow-finalistow/elena-saenko/

URLs in this post:

[1] Image: http://www.fotofestiwal.com/2012/wp-content/uploads/2012/03/Elena-Saenko.jpg

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.