- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

Eran Gilat

TKANKA ŻYCIA (2010, w toku)

Jako naukowiec, postanowiłem dać wyraz własnym, indywidualnym doświadczeniom badacza-fizjologa działającego na polu nauk przyrodniczych. Inspiracją dla tego projektu stała się długotrwała praktyka mojej pracy naukowej prowadzonej w ramach studiów w dziedzinie fizjologii, w trakcie której stykałem się z wieloma rodzajami próbek materiału biologicznego. Projekt ten nie jest jednak formą szczegółowego raportu sporządzonego przez naukowca; to raczej zbiór osobistych myśli i spostrzeżeń na temat pewnych aspektów nauk przyrodniczych, działalności naukowej oraz estetyki jako takiej.

„Tkanka życia” to forma ekspresji artystycznej łączącej w sobie spostrzeżenia z dziedziny nauki i metodologii badań z wnikliwą analizą estetyki oraz hierarchii przygotowań. Wielu ludzi, praktykujących nauki przyrodnicze, podczas swojej kariery styka się z hierarchicznym procesem przygotowawczym, w trakcie którego zostają oni skonfrontowani najpierw z prostymi, a potem z bardziej skomplikowanymi organizmami, co ułatwia ekstrapolację na obszar badania istot ludzkich. „Tkanka życia” często czerpie inspirację z tego typowego schematu hierarchii przygotowań, cechującego każdy proces badawczy, od badania neurobiologii bezkręgowców, po neurobiologię ssaków.

Zawsze musi minąć trochę czasu, zanim młody lekarz bądź student będzie w stanie przyzwyczaić się do widoków, jakie napotyka w laboratorium, na tyle, aby dobrze spełniać swoje obowiązki. Cel ten osiąga się w drodze długotrwałych ćwiczeń; niektórzy jednak nie są w stanie zaakceptować obrazów, z jakimi zmuszeni są się stykać. Sądzę, że moje fotografie pozwalają mi dotknąć także i tego zagadnienia. Podczas studiów, chcąc nie chcąc, stawiałem czoła tego rodzaju kwestiom. Dziś zaś mam wrażenie, że mogę skupić się wyłącznie na aspekcie estetycznym. Mogę tworzyć nowy kontekst drogą improwizacji, jako że ukazane narzędzia i akcesoria nie są zawsze tymi, które zwykle widzimy na sali operacyjnej. Projekt „Tkanka życia” pozwala umieścić elementy biologicznej tkanki w otoczeniu, które jest stosunkowo przyjazne, niekiedy zaś całkowicie nierzeczywiste.

Eran Gilat
urodził się w 1952 roku w Izraelu, zamieszkały w mieście Rehovot (Izrael)
www.erangilat.com

[1]Eran Gilat jest doktorem neurobiologii i fotografem artystycznym. Prace naukowe prowadzi od ponad 25 lat. Kształcił się na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie (Biologia – licencjat), w Instytucie Technologii Technion (Nauki Medyczne – magisterium, następnie zaś doktorat), ponadto zaś ukończył kurs fotograficzny Photography Master Class w studiu Eldada Rafaeliego i Eyala Landesmana oraz Studia Kuratorskie w Instytucie Technologii Technion.

W 2011 roku, Eran Gilat otrzymał nagrodę honorową Lens-Culture Paris. Ostatnią wystawą artysty był projekt Surgery Room (Sala Operacyjna), pokazany w Heder Gallery w Tel Awiwie (2012).

 

KLUB JAZZGA
Piotrkowska 17

pokaz slajdów: 12.05,  godz. 21.30


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/program/blok-grand-prix/pokazy-slajdow-finalistow/eran-gilat/

URLs in this post:

[1] Image: http://www.fotofestiwal.com/2012/wp-content/uploads/2012/03/Eran-Gilat.jpg

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.