- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

Lorena Morin

SEEINGYOU (2007, w toku)

„Lorena zagłębia się w istotę macierzyństwa oraz ogniska domowego, jednak robi to w sposób całkowicie odbiegający od kanonu. Jest jednocześnie matką, kochanką i przyjaciółką. Z wielką wyrazistością oraz czułością pokazuje nam, jak te pozornie wykluczające się role mogą ze sobą współgrać. Za pomocą aparatu rejestruje intymne momenty ze swojej codzienności, poszerzając nasze myślenie o tym, czym jest dokumentowanie życia domowego oraz, jednocześnie, przedstawia zmysłowość i seksualność w sposób, który wydaje się stać w sprzeczności z domową rzeczywistością. Okazuje się, że pożądanie może swobodnie kwitnąć bez uszczerbku dla rodziny, lecz jest to zjawisko, które rzadko mamy okazję obserwować w dzisiejszym świecie. Nawet, jeśli staramy się wychodzić poza współczesny sposób myślenia. Czy potrafimy żyć podobnie, skoro nie radzimy sobie z relacjami z najbliższymi? Pożądanie, złość, wrogość, miłość, intymność… większość z nas doświadcza tych emocji, odczuwamy je, lecz nie potrafimy ich nazwać. Morin i jej rodzina dzielą się z nami prywatnymi momentami, których każdy z nas doświadcza, ale które boimy się pokazać. Przedstawione przez nią obrazy są odzwierciedleniem rzeczywistości domowego życia we współczesnym społeczeństwie.”

Tricia Lawless Murray

Lorena Morin
urodziła się w 1973 w Las Palmas (Hiszpania), gdzie obecnie mieszka
www.lorenamorin.com [1]

[2]Lorena Morin studiowała fotografię w New England School of Photography w Bostonie. Uczęszczała również na roczne zajęcia do szkoły filmowej w Barcelonie w Centro de Estudios Cinematográficos de Cataluña, gdzie jej nauczycielem był znany hiszpański reżyser filmowy José Luis Guerin. Będąc jeszcze na Wyspach Kanaryjskich, rozpoczęła pracę nad przygotowaniem i koordynacją pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Las Palmas de Gran Canaria. Brała udał w warsztatach z Paolo Roversim i Andrésem Serrano w Madrycie, Andersem Petersenem w Barcelonie, Michaelem Ackermanem we Francji oraz Rinko Kawauchi w Rzymie. W 2007 roku w Las Palmas odbyła się jej pierwsza wystawa “ficciones diarias”, która została później przeniesiona do Fotohuset w Kristiansand w Norwegii.

Od tego momentu artystka w swojej twórczości skupiła się na ognisku domowym, własnych dzieciach oraz zmianach w życiu osobistym. „seeingyou” to intymny, realizowany na bieżąco projekt, który po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności we wrześniu 2011 roku w STIMULTANIA GALLERY w Strasburgu. W 2010 Lorena i jej partner Ary zaczęli organizować warsztaty Insightsproject. Pierwsze warsztaty odbyły się w Amsterdamie z udziałem Michaela Ackermana, zaś w 2011 r. para zaprosiła Andersa Petersena i JH Engströma do wspólnego poprowadzenia warsztatów w Las Palmas. Obecnie przygotowywana jest trzecia edycja warsztatów Insightsproject z udziałem fotografa Todda Hido.

KLUB JAZZGA
Piotrkowska 17

pokaz slajdów: 12.05,  godz. 21.30


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/program/blok-grand-prix/pokazy-slajdow-finalistow/lorena-morin/

URLs in this post:

[1] www.lorenamorin.com: http://www.lorenamorin.com/

[2] Image: http://www.fotofestiwal.com/2012/wp-content/uploads/2012/03/Lorena-Morin.jpg

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.