- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

Nigel Bennet

ECHO CISZY (2010)

Fotografie zostały wykonane w Bangkoku wkrótce po wydarzeniach maja 2010 r. Wówczas, w wyniku akcji tłumienia antyrządowych protestów przez tajlandzkie wojsko, śmierć poniosło ponad dziewięćdziesiąt osób, a dzielnica handlowa, Ratchaprasong, została niemal całkowicie zniszczona. Projekt ten nie skupia się jednak na spektaklu politycznej przemocy, a przedstawia indywidualne doświadczenia zwykłych ludzi, którzy muszą żyć w społeczeństwie rozdartym walką o władzę, którą toczy polityczna elita kraju.

Nigel Bennet
urodził się w 1972 roku, mieszka w Cambridge (Wielka Brytania)
www.nigelbennet.com

[1]Pod koniec lat 90. Nigel Bennet rozpoczął karierę fotoreportera oraz pracę dla agencji prasowych w Europie i Azji. Wkrótce potem zaczął eksperymentować z fikcyjnymi lub tzw. „interwencyjnymi” dokumentami, wykorzystując techniki takie jak mise-en-scene i oświetlenie dramatyczne zwykle wykorzystywane w kinie, aby stworzyć intymne, narracyjne portrety we współpracy z osobami fotografowanymi. Jego prace balansują na krawędzi starannie wyreżyserowanej inscenizacji i bardziej organicznego, jednak wciąż w pewnym stopniu kontrolowanego, reportażu.

„Moje prace mieszczą się gdzieś w szarej strefie pomiędzy dokumentem a fikcją, historią a mitem, uczciwością a podstępem. Powstały z pragnienia lepszego zrozumienia siebie samego i innych ludzi. Inspiruje mnie nie fotografia sama w sobie, moje projekty są często wynikiem fascynacji lekturami z dziedziny psychologii, filozofii i kogniwistyki. Tworzone przez mnie  prace są właściwie tylko produktem ubocznym tych zainteresowań; tylko w taki sposób mogę się wypowiadać w tych sprawach. Przede wszystkim zaś chodzi o walkę – usiłowanie zrozumienia, kim jesteśmy i dlaczego. To właśnie jest dla mnie inspiracją”.

Wystawy prac Nigela Benneta były prezentowane na całym świecie, od Ameryki Północnej, przez Europę aż po Azję. Jest on też autorem kilku filmów krótkometrażowych, z których dwa były prezentowane podczas Festiwalu Filmowego w Cannes.

KLUB JAZZGA
Piotrkowska 17

pokaz slajdów: 12.05,  godz. 21.30


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/program/blok-grand-prix/pokazy-slajdow-finalistow/nigel-bennet/

URLs in this post:

[1] Image: http://www.fotofestiwal.com/2012/wp-content/uploads/2012/03/Nigel-Bennet.jpg

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.