- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

Joseph Beuys

PERFOMATYWNY BEUYS (1964-1984)

Kurator: prof. dr Eugen Blume

Wystawa w Atlasie Sztuki prezentuje wybrane filmy wideo, będące głównie zapisami dokumentalnych akcji artystycznych niemieckiego twórcy Josepha Beuysa. Wystawa zaaranżowana jest jako układ monitorów i projekcji na ekranach. Filmy pochodzą ze zbiorów Joseph Beuys Medien-Archiv, powstałego przy Hamburger Bahnhof Museum für Gegenwart w Berlinie w 1996 roku.

Beuys był rzeźbiarzem, autorem instalacji, akcji i performansów. Do dziś uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych artystów, a zarazem jedną z najbardziej znaczących osobowości sztuki współczesnej. Pozycja Beuysa w historii sztuki współczesnej jest ugruntowana, także dzięki szerokiej dokumentacji, która towarzyszyła jego pracy twórczej. Możliwe, że właśnie dzięki współpracy Beuysa z fotografką Ute Klophausem podczas akcji „W jaki sposób wyjaśnić obrazy martwemu zającowi” w Galerii Schmela w Düsseldorfie w 1965 roku i rozpowszechnieniu zdjęć dokumentujących tę akcję, wystąpienie to stało się symbolem sztuki niemieckiej lat 60.

Wystawa w Atlasie Sztuki pozwala ponownie zaprezentować akcje Beuysa i przedstawić sylwetkę tego artysty poprzez medium jakim jest wideo.

Sposób prezentacji wideo na ekranach monitorów jest odwołaniem do wystąpień Beuysa, takich jak wspomniany już performans „W jaki sposób wyjaśnić obrazy martwemu zającowi”, kiedy publiczność mogła oglądać artystę tylko przez okno galerii i za pośrednictwem dwóch monitorów telewizyjnych wystawionych na zewnątrz.

Wśród filmów wideo, jakie zostały wybrane w celu prezentacji na wystawie w Atlasie Sztuki, znajduje się także zapis dyskusji „Ende offen. Kunst und Antikunst“ z 1970 roku pomiędzy Beuysem, artystą Maxem Billem oraz niemieckimi filozofami i krytykami sztuki. Ponadgodzinne nagranie ukazuje Beuysa jako twórcę przykładającego dużą wagę do teoretycznej podbudowy sztuki. „Każdy może być artystą” ‒ mówi Beuys, każdy może być twórcą i mieć wkład w rzeczywistość. Artysta nie zgadza się z nihilizmem dadaizmu Marcela Duchampa, pod wpływem którego działało wielu twórców lat 60. Beuys był artystą zaangażowanym społecznie i politycznie. Był pedagogiem na założonym przez siebie uniwersytecie, współtwórcą Partii Zielonych, a także założycielem „Organizacji na rzecz bezpośredniej demokracji w drodze referendum”. W 1981 roku, w reakcji na pojawienie się w Polsce ruchu „Solidarności”, osobiście przekazał Muzeum Sztuki w Łodzi zbiór własnych prac i dokumentacji, którą nazwał „Przesyłka do Polski 1981”.

Racjonalną kulturę Zachodu przeciwstawiał kulturze Wschodu, którą charakteryzował według niego przede wszystkim pierwiastek duchowy. Chciał połączenia obydwu kultur w celu uniknięcia zniszczenia ich przez materializm. Uważał się za szamana, a w swoich akcjach występował razem z żywymi zwierzętami.

Wystawa w Atlasie Sztuki nie tylko prezentuje sylwetkę Josepha Beuysa jako autora akcji artystycznych i teoretyka, stawia także pytania dotyczące roli archiwizacji i prezentacji poprzez medium wideo oraz roli archiwum jako instytucji, która ma wpływ na późniejszy odbiór twórczości artysty.

ATLAS SZTUKI [1]
Piotrkowska 114/116
godziny otwarcia
wt-pt: 11.00-20.00
sb-nd: 11.00-17.00

wernisaż: 11.05, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 11.05-24.06


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/program/blok-wystawy-towarzyszace/joseph-beuys/

URLs in this post:

[1] ATLAS SZTUKI: http://www.atlassztuki.pl/

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.