- Fotofestiwal 2013 - http://www.fotofestiwal.com/2013 -

Fotorejestr Wolska / Ebert

Kurator: Julia Odnous (Fundacja Archeologii Fotografii)

Jadwiga Wolska, z serii portretów mieszkańców Dołęgi, 1900-1925

Jadwiga Wolska, mieszkanka dworu we wsi Dołęga, wykonywała odświętne portrety okolicznych mieszkańców. Jan Ebert dokumentował liczne rodzinne podróże. Pokazywane na wystawie zbiory zdjęć Jadwigi Wolskiej (znajdujących się pod opieką Michała Dąbskiego) i Jana Eberta (odkrytych i opracowywanych przez Xenię Uranovą), dzieli właściwie wszystko: czas powstania (początek XX wieku – PRL), wykorzystany materiał (czarno-białe, szklane negatywy – kolorowe slajdy), zajęcie i płeć fotografów (właścicielka dworu – inżynier elektronik), temat i motywacja powstania fotografii (pamiątkowa fotografia portretowa – rodzinne zdjęcia czasu wolnego). Te zupełnie różne, niemniej równie fascynujące kolekcje, zostały odkryte w Warszawie przez Fundację Archeologia Fotografii w ramach projektu „FotoRejestr”, którego głównym celem było odnalezienie interesujących zbiorów fotograficznych z XX wieku oraz popularyzacja standardów archiwizacji fotografii. Efektem projektu stał się portal www.fotorejestr.net [1], zawierający pierwszy wykaz instytucjonalnych i prywatnych kolekcji („spis powszechny”) znajdujących się na terenie Warszawy, wystawy wirtualne, wybór najciekawszych kolekcji prywatnych (fotokolekcje) oraz porady dotyczące archiwizacji fotografii.
www.fotorejestr.net [1]
www.archeologiafotografii.pl [2]

Jadwiga Wolska (1890–1981) Pochodziła z rodziny ziemiańskiej. Była zapaloną ogrodniczką, hodowczynią pszczół i miłośniczką fotografii. To jej dotychczas przypisywano autorstwo około stu szklanych negatywów z początku XX wieku, które znaleziono na strychu drewnianego dworu w Dołędze, niedaleko Tarnowa, w latach 70. XX wieku. Na obecnym etapie badań należy przyjmować jednak autorstwo podwójne: Jadwigi lub Marii Wolskiej (1882?–1955). Są to w większości stylizowane na portrety atelierowe, frontalne wizerunki chłopów pozujących grupowo lub pojedynczo, w odświętnych strojach. Fotografie zostały wykonane prawdopodobnie w związku z emigracją zarobkową tamtejszej ludności do Ameryki Północnej, która przyniosła zapotrzebowanie na zdjęcia do dokumentów oraz na fotografię pamiątkową. Jako że w okolicy dworu nie funkcjonowało żadne profesjonalne atelier, zdjęcia wykonywane były na zamówienie przez siostry Wolskie. Obecnie zbiór znajduje się pod opieką Michała Dąbskiego, wnuka Jadwigi Wolskiej.


Jan Ebert, Rodzinne wakacje, 1960-1970

Jan Tadeusz Ebert urodził się w Warszawie w 1931 roku. Jest inżynierem elektronikiem, profesorem zwyczajnym i wykładowcą Politechniki Warszawskiej. Jest zasłużonym członkiem wielu organizacji badawczych i społecznych, był wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe i dydaktyczne.

Na kolorowych slajdach Jan Ebert zarejestrował swoje wakacyjne wyprawy rowerowe – od Bałtyku po Tatry – połączone z wędrówkami górskimi; wyprawy samochodowe „na dziko” po całej Europie, odbywane z ukochaną żoną i synami. W zdjęciach zawarty jest żywy i zachwycający zapis czasu drugiej połowy poprzedniego stulecia; urzekające kolory, ujęcia ludzi, miejsc, rzeczy. Fotografie pełne są nostalgii i romantyzmu podróży, a ciepłym relacjom rodzinnym towarzyszy ironia i humor niezbędny w czasach PRL-u.

Archiwum fotograficzne Jana Tadeusza Eberta zostało odnalezione i opracowane w 2010 roku przez artystkę audiowizualną z Kaliningradu – Xenię Uranovą. Zrobiła ona autorski wybór i edycję 500 fotografii z około 3 tysięcy kolorowych negatywów wykonanych przez Jana Eberta w okresie od lat 50. do 80. XX wieku. Obecnie opiekuje się tym archiwum i prowadzi jego promocję. Zestaw fotografii został udostępniony na wystawę dzięki uprzejmości rodziny Ebertów oraz Xenii Uranovej. www.uranova.com


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06