- Fotofestiwal 2013 - http://www.fotofestiwal.com/2013 -

Polska Ludowa

„Wszystkie te zdjęcia znam od najmłodszych lat. Nie zapomnę wspaniałej atmosfery podczas oglądania slajdów. W powietrzu latał kurz, a z projektora biło przyjemne ciepło. Na zdjęciach uwiecznione są same radosne momenty: wyjazd rodziców załadowanym maluchem na wakacje, zabawy mojej starszej (malutkiej) siostry z dziadkami i pejzaże.

Gdy po latach wróciłem do archiwum moich rodziców – zainspirowały mnie kadry, sytuacje, atmosfera i humor. W starych fotografiach moich rodziców zachwyciła mnie też jakość analogowego materiału – przewyższająca technicznie obrazy z powszechnie używanych cyfrówek.

I tak powstał projekt „Polska Ludowa”. Zacząłem na blogu publikować najciekawsze fotografie zrobione do 1989 roku. Jest to data historyczna i symboliczna ponieważ moi rodzice przestali wtedy robić zdjęcia na slajdach, a do rejestrowania wydarzeń rodzinnych zaczęli używać aparatu kompaktowego z kolorowymi negatywami i kamery video.

Z komentarzy o blogu, wiem że fotografie okazały się na tyle uniwersalne, że wywołują radość i wspomnienia. Myślę, że nie wynika to z ustawienia aparatu, wielkości obiektywu czy perfekcji światła, tylko ze wspaniałych relacji i sympatii osób, które tworzyły grono najbliższych mojej rodziny. A dzięki konsekwencji i obecności fotografa, powstał ogromny materiał o niełatwych czasach, który nie jest nacechowany politycznie.”

Autorem projektu „Polska Ludowa” jest Jacek Malinowski, absolwent ASP w Katowicach, projektant graficzny, syn Ewy i Andrzeja, z których archiwów pochodzą wszystkie fotografie. Zdjęcia można zobaczyć na www.polskaludowa.net. [1]


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06