- Fotofestiwal 2013 - http://www.fotofestiwal.com/2013 -

Laia Abril

Thinspiration
(2011-2012)

Thinspiration to obrazy lub montaże wideo, przedstawiające wychudzone kobiety, zazwyczaj celebrytki lub modelki, naturalnie szczupłe lub wyglądające jak szkielet. Blogerki, członkinie forów i grup społecznościowych umieszczają je na blogach i stronach internetowych Pro-Ana, żeby motywować same siebie i inne dziewczyny do dalszego chudnięcia. Wiele z nich cierpi na zaburzenia odżywiania, zwłaszcza anoreksję. Społeczność blogerów, znana również jako społeczność Pro-Ana, propaguje zaburzenia anorektyczne jako „wybór stylu życia”. Uosobieniem anoreksji jest dla nich postać Any, która utrzymuje dogmaty dotyczące choroby. Dziewczęta te czczą Anę. W rezultacie stworzyły „Thin Commandments” [Dekalog Pro-Ana] i szereg trików motywacyjnych, które razem z obrazami Thinspiration, pomagają im w utrzymaniu niskiej wagi. Coraz więcej blogerów Pro-Ana zaczyna także umieszczać autoportrety, aby pokazać własne sukcesy i zainspirować innych. Autoportrety te są nazywane „Real Thinspiration”.

Znam tę społeczność z własnych doświadczeń. W 2010 r., po rocznym leczeniu dziesięcioletniej bulimii, zdecydowałam się udokumentować walkę dziewcząt zmagających się z tą chorobą. Spędziłam ponad dwa lata na przygotowaniu Rozdziału Drugiego: „Thinspiration”, dokumentu przedstawiającego członków społeczności Pro-Ana, którzy zamieszczają fotografie swoich wychudzonych ciał. Portretują obsesję, które każe im widzieć własne ciało w jeden określony sposób: niestykające się kolana, wystający obojczyk lub żebra i kości kręgosłupa. Prace z Rozdziału Drugiego to zdjęcia ekranów komputera, przedstawiające tysiące autoportretów członków społeczności Pro-Ana, zamieszczanych na blogach i stronach internetowych. Ponowne sfotografowanie autoportretów i ich interpretacja to wizualizacja więzi pomiędzy obsesją, samozniszczeniem oraz zanikiem własnej tożsamości. Ten projekt to osobista i introspektywna podróż po świecie obsesyjnych pragnień i granic samozniszczenia, potępiająca nowe czynniki zagrożenia: sieci społecznościowe i fotografię.

Laia Abril pochodzi z Barcelony i zajmuje się fotografią dokumentalną. Uzyskała tytuł licencjata dziennikarstwa, uczestniczyła w licznych warsztatach fotograficznych i specjalistycznych kursach, prowadzonych m.in. przez nowojorski Międzynarodowy Instytut Fotografii (ICP). Jej prace publikowane były w D – La Repubblica, Ojo de Pez, Le Monde, The Sunday Times, FT Magazine, PDN, Burn, GUP, rosyjskim wydaniu ESQUIRE oraz magazynie COLORS, którego członkiem redakcji jest od momentu, w którym dołączyła do grona artystów skupionych wokół włoskiego centrum badawczego firmy Benetton – FABRICA, w 2009 roku. W latach 2009 i 2010 była laureatką konkursu o stypendium Ian Parry Scholarship. Jej najnowszy projekt THINSPIRATION (dotyczący ruchu pro-ana) został zakwalifikowany do finału konkursu Emerging Photography Fund 2012 magazynu Burn.


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06