- Fotofestiwal 2013 - http://www.fotofestiwal.com/2013 -

Penelope Umbrico

Portrety zachodu słońca z 12,213,894 obrazów zachodu słońca na portalu Flickr w dniu 2 maja 2013
(2010–nadal)

„Sunset Portraits” to kontynuacja projektu „Suns from Flickr”, realizowanego od 2006 r. Wszystko zaczęło się, gdy moją uwagę zwróciła ilość obrazów na portalu Flickr, które przedstawiają zachód słońca. Stwierdziłam, że to bardzo szczególne zjawisko. Słońce dające życie i ciepło, będące symbolem oświecenia, duchowości, wieczności i wszystkich nieosiągalnych rzeczy, wszechpotężne źródło optymizmu i witaminy D, tak powszechnie fotografowane, obecnie zalicza się do sfery Internetu, a zatem do tej najbardziej wirtualnej z przestrzeni, równie nieskończonej, co zamkniętej w zimnych obwodach elektrycznych.

Zaczęłam zastanawiać się nad związkiem pomiędzy indywidualnym „byciem tutaj” – na fotografii i brakiem indywidualności doświadczanej w zderzeniu z tak wieloma podobnymi zdjęciami oraz nad potęgą zbiorowego rytuału, w którym wszyscy bierzemy udział.

Każda instalacja ma inny tytuł, co odzwierciedla liczbę obrazów na portalu Flickr otagowanych „zachód słońca” w dniu wykonania odbitek do instalacji. Na przykład: Portrety zachodu słońca z 9 673 302 obrazów zachodu słońca na portalu Flickr w dniu 31 sierpnia 2011 r.

Penelope Umbrico tworzy głównie instalacje fotograficzne oraz prace wykorzystujące nagrania wideo i media cyfrowe. Ich tematem jest nieprzerwanie rosnąca produkcja i konsumpcja zdjęć w Internecie. Poruszając się od konsumenta do producenta, pomiędzy światem materialnym a niematerialnym, od ekspresji indywidualnej do zbiorowej, uznaje wszystkie obrazy pojawiające się w tym stale zmieniającym się środowisku za dowód na istnienie czegoś innego niż to, co przedstawiają. Umbrico prezentowała swoje prace na licznych wystawach indywidualnych, zarówno w kraju, jak i za granicą oraz na wystawach zbiorowych, m.in. w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA PS1). Przebywała jako visiting artist oraz wykładała gościnnie na wielu uczelniach, takich jak RISD, Parsons, Harvard czy Cooper Union. W latach 2004-2010 była kierownikiem katedry fotografii uniwersytetu Bard College, kształcącej przyszłych magistrów sztuk pięknych. Obecnie należy do grona pracowników naukowo-dydaktycznych uczelni School of Visual Arts.


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06