- Fotofestiwal 2013 - http://www.fotofestiwal.com/2013 -

Philip Schuette

„Serendigraphy” – autentyczne, fantastyczne, codzienne, surrealistyczne

Tylko w tym roku 2,5 miliardów właścicieli aparatów fotograficznych (głównie aparatów fotograficznych w telefonach komórkowych) wykona łącznie 375 miliardów zdjęć (zakładając, że każdy z nich zrobi tylko 150 zdjęć). To więcej niż kiedykolwiek wykonano w erze fotografii analogowej.

Zamieszczone tu zdjęcia są bezpośrednim wynikiem nowych zjawisk zachodzących w rozwoju fotografii. Wszyscy nieustannie fotografują prawie wszystko, dlatego też, szansa na uchwycenie nawet najbardziej niespotykanych zdarzeń, musi się proporcjonalnie zwiększać.

I rzeczywiście, dzięki jednoczesnym i wzajemnym powiązaniom okazuje się, że tak właśnie jest. Większość prezentowanych tu zdjęć to takie, które sprawiały radość i którymi dzielono się w ciągu ostatniego roku.

Z punktu widzenia fotografii są to zdjęcia wykonane w tradycji wyjątkowej chwili („moment supreme”) Bressona. Wykraczają jednak poza urokliwy i zawiły charakter tego gatunku artystycznego, tworząc tak naprawdę nowy gatunek – serendygrafię (szczęśliwe przypadkowe odkrycia podobne do tych z „Bajki o trzech książętach Serendypu”) lub „nagłe przypadkowe spostrzeżenie” („moment accident”), o takiej samej lub nawet większej sile wyrazu.

WAŻNA UWAGA: Właścicielami praw autorskich do zdjęć są fotografowie, którzy je wykonali. Chcę wyrazić szacunek i ogromną wdzięczność za możliwość ich wykorzystania na tej wystawie.

Phillip Schuette urodził się w Norymberdze (Niemcy), studia artystyczne rozpoczął w Barcelonie, kontynuował w Amsterdamie (na uczelni Rietveld), a ukończył na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Hadze. Zdobył również wykształcenie w dziedzinie psychologii politycznej i metod badawczych, studiując na uniwersytetach w Monachium i Amsterdamie oraz nowojorskiej Columbii. Interesuje go sposób, w jaki zdobywamy informacje o świecie oraz, jak je potem przetwarzamy. Posługuje się fotografią, aby przekazać innym wyniki swoich poszukiwań. Obecnie, ważną rolę w jego twórczości odgrywają algorytmy i automatyzmy. Bawi się fotografią i podchodzi bez uprzedzeń do wszelkich gatunków i produktów informacji wizualnej. Jest miłośnikiem mediów cyfrowych i nauk ścisłych i na tym bazuje w swoich pracach.


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06