- Fotofestiwal 2013 - http://www.fotofestiwal.com/2013 -

Richard Simpkin

Richard i celebryci

„Prace Richarda Simpkina to prawdziwe odkrycie. Ogarnięty obsesją fotografowania się w towarzystwie światowych celebrytów, wydaje się traktować ich jak marionetki w swojej własnej grze. Mając świadomość tego, jak trudno w dzisiejszych czasach dotrzeć do osób znanych, trzeba przyznać, że jest to nie lada osiągnięcie, zmieniające całą tę zabawę w fascynujące dzieło sztuki.” Martin Parr, 2012

Richard Simpkin, nieprzerwanie od 25 lat, bada stale ewoluującą kulturę celebrycką. Tę niezwykłą przygodę rozpoczął w latach 80. XX wieku jako jedenastolatek, dla którego było to hobby. Wraz z przyjaciółmi wyczekiwał piłkarzy wychodzących po rozegranym meczu i prosił ich o autografy. Miał piętnaście lat, kiedy zaczął spotykać się ze słynnymi ludźmi, a w 1989 roku zaczął robić sobie z nimi zdjęcia. Pierwszą prawdziwą gwiazdą światowego formatu, z którą się sfotografował, był Sammy Davis Jr.

Typowe dla nastolatka pragnienie fotografowania się w towarzystwie znanych osób zmieniło się w życiowy projekt, a jego efektem jest bogaty zbiór ponad 2 tys. zdjęć, całe mnóstwo anegdot oraz wyjątkowy, wielopłaszczyznowy autoportret Simpkina. Świat się zmieniał, on dojrzewał, zaś do rozrastającej się kolekcji trafiały wizerunki największych światowych gwiazd – spontanicznie pozujących do zdjęć, uchylających rąbek tajemnicy skrywanej za skrupulatnie budowanym publicznym wizerunkiem.

„Celebryci w gruncie rzeczy niewiele mnie interesują – wyjaśnia Richard – Nie czytam pisemek o gwiazdach, nie surfuję w Internecie, nie obchodzi mnie, co robią prywatnie, a powodem, dla którego wychodzę z domu, aby zrobić sobie z nimi zdjęcie, jest chęć ciągłego budowania mojej kolekcji. Nie mam pojęcia, kim jest połowa ludzi, z którymi się dziś fotografuję, ale wiem, że muszę do nich dotrzeć, bo będą doskonale pasować do mojej koncepcji wystawy”.

Richard Simpkin jest australijskim fotografem, artystą i pisarzem. Od 15 roku życia spotyka się z celebrytami i robi im zdjęcia do swojego projektu „Richard & Famous”. Swój projekt wystawiał w Australii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i na Litwie. Jego fotografie ukazywały się w licznych publikacjach prasowych, m.in. w The Guardian (Wielka Brytania), Marie Claire (RPA), Lens Magazine (Chiny), Autograph Magazine (USA) i The Daily Telegraph (Australia). Jest również autorem dwóch bestsellerów oraz finalistą konkursu Australian Photographic Portrait Prize 2004. Obecnie pracuje nad filmem dokumentalnym o celebrytach i fanach.


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06