- Fotofestiwal 2013 - http://www.fotofestiwal.com/2013 -

I ARTIST. Każdy jest artystą

Teoria mówiąca o tym, że „każdy jest artystą” powstała dziesiątki lat temu. Nie było wtedy jednak takiej ilości aparatów fotograficznych, pozwalających „tworzyć” każdemu, nie było także Internetu, który powodował, że ten „każdy” na pewno znalazłby odbiorcę. I dlatego idea, która powracała kilkakrotnie przez lata, dziś może mieć całkiem inne znaczenie. Jakie? Blogerzy zachęcają: „jesteś artystą – twórz!”, „Instagram pozwala każdemu być artystą, nawet takim ludziom jak ja”, a zaangażowani intelektualiści piszą: „kiedy każdy staje się artystą działającym na swoich własnych prawach, sztuka przestaje mieć znaczenie” i „jest różnica między tworzeniem rzeczy i tworzeniem rzeczy, które mają znaczenie”.

Na wystawach, w galeriach coraz częściej pojawiają się prace anonimowych autorów, ściągnięte z Internetu, a uznani artyści używają telefonów do fotografowania i naśladują stylistykę fotografii amatorskiej. Tematy masowości, deestetyzacji fotografii, wpływu Internetu pojawiają się na największych festiwalach i wystawach.

I to wszystko wystarczy, żeby zadać pytanie: jak to jest? Czy każdy jest artystą? Gdzie we współczesnej fotografii jest różnica między pasjonatem i profesjonalistą, amatorem i artystą? Kim jest ślubny fotograf, a kim bloger, którego prace pokazuje się w galerii? Jak „amatorska fotografia” wpływa na świat „profesjonalnej sztuki”?

Blok I ARTIST złożony jest z dwóch części. Jego centralnym punktem będzie wystawa zbiorowa przygotowana przez jednego z najbłyskotliwszych artystów i kuratorów, bacznego obserwatora i badacza współczesnej kultury wizualnej – Joana Fontcubertę. W ramach wystawy I ARTIST. Transcendent Amateur (I ARTIST. Więcej niż amator) zaprezentowane zostaną fotografie zarówno uznanych artystów, jak i anonimowe prace znalezione w Internecie. Czym się różnią? Joan Fontcuberta – w swojej pracy artystycznej i kuratorskiej od lat zadaje niewygodne i prowokujące pytania. Poddaje w wątpliwość obiektywność fotografii, wiarygodność mediów, bawi się schematami, stereotypami i przyzwyczajeniami. Tym razem zadaje pytanie „co to znaczy być artystą”?

Druga część bloku zatytułowana jest I ARTIST. Archiwa i amatorzy i składają się na nią prezentacje amatorskiej i anonimowej fotografii z przeszłości oraz wystawy z, głównie domowych, archiwów.