- Fotofestiwal 2013 - http://www.fotofestiwal.com/2013 -

Jacek Poremba

13
Kurator: Joanna Kinowska

Niech się Pan nie waży wyłuskać mych zbiedniałych kształtów, z ciała i twarzy, obfitych w udawanie… – niemal rozkazuję, a on jednym, przyjaznym uśmiechem, zdobywa przepustkę do jądra mojego istnienia. (…) (Katarzyna Nosowska, ze wstępu do albumu)

Trzynastka to liczba szczęśliwa, towarzysząca Jackowi Porembie od urodzenia. Liczba mistyczna. Stale obecna i pojawiająca się wciąż na nowo. Przyjaciółka. Z przebogatego archiwum, artysta wybrał fotografie najlepsze oraz te ulubione, do których ma największy sentyment. Portrety muzyków, pisarzy, artystów, profesorów i polityków. Obok nich niemal prywatne zdjęcia przyjaciół i rodziny. Czasem eksperymenty. Oddechem od charakterystycznych twarzy są subiektywne pejzaże i detale. Wszystko to układa się całość spojoną osobą autora, który zapytany o swoją twórczość, skromnie odpowiada, że właściwie to fotografuje siebie.

Jacek Poremba (ur. 1966) od 20 lat zajmuje się fotografią. Wyspecjalizował się w fotografii portretowej oraz zdjęciach mody. Na stałe współpracuje z czołowymi polskimi magazynami. Szczególne miejsce w jego twórczości zajmują sesje muzyków: Kory, Anity Lipnickiej, Katarzyny Nosowskiej, Artura Rojka i Myslovitz, Kayah i Bregovica oraz ludzi świata kultury, nauki i polityki. Obok pracy zawodowej, Poremba zajmuje się tworzeniem autorskich projektów.


MUZEUM KINEMATOGRAFII
pl. Zwycięstwa 1

godziny otwarcia
wt: 10.00-17.00
śr&pt: 9.00-16.00
czw&sb-nd: 11.00-18.00

wernisaż: 8.06, godz. 18.30
wystawa czynna w dniach: 8-26.06

Muzeum Kinematografii [1]