- Fotofestiwal 2013 - http://www.fotofestiwal.com/2013 -

Marta Gromek

Traces

…A gdyby tak szukać w chwil, sytuacji, miejsc, obiektów, których na pierwszy rzut oka nie widać lub ich obecność jest tak ulotna? Szukać śladów obecności ludzi, zwierząt, istnień, zjawisk… Zatrzymać czas pomiędzy tym, co przed chwilą widzieliśmy, a tym, co wkrótce może się wydarzyć. Kolorowy balonik, niezdarny krab, odjeżdżające metro czy samotny ptak mówią nam tyle ile sami chcemy zobaczyć, odczytać, a może sobie wyobrazić? Mówią jedynie w przypadku, gdy jesteśmy w stanie je dostrzec. W większości bowiem sytuacji przemykamy obok, nie zauważając ich obecności. W pędzie życia ludzi XXI wieku nie ma wiele czasu na dostrzeganie spraw błahych, choć bliskich, bo znajdujących się w naszym bezpośrednim otoczeniu. Zatracamy nie tylko umiejętność postrzegania otaczającej nas przestrzeni, w całej złożoności i różnorodności występujących w niej elementów. Przytłoczeni ilością informacji wylewających się na nas z wszelkiego typu mediów, zatracamy nawet ciekawość do samookreślania spraw ważnych i istotnych dla nas samych.

Traces to zapis migawek z życia miasta. Miasta nieokreślonego, miasta w wielu miejscach na mapie. To zapis cichej refleksji osoby, która widzi to życie trochę z boku. Obserwatora. Widza. Niezaangażowanego uczestnika.

Marta Gromek (ur. 1978) jest absolwentką Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie, którą ukończyła w 2011 r. na kierunku Fotografii Artystycznej. Od kilku lat mieszka i pracuje w Warszawie. Swoje projekty realizuje głównie aparatem analogowym, który, jak mówi, wymaga ogromnej dyscypliny i zmusza fotografa do myślenia nad każdym kadrem. W swoich pracach nie szuka rozwiązań ludzkich problemów, nie komentuje, nie ocenia. Ważny jest dla niej świat uczuć i emocji i na doznania duchowe właśnie stara się zwrócić uwagę odbiorców. W 2012 r. otrzymała grant na dofinansowanie wystawy fotograficznej od Pani Joanny Skrzydlewskiej Poseł do Parlamentu Europejskiego. Ostatnio projekt PLAY prezentowany był w marcu 2013 r. w Łodzi, w Foto Cafe 102, oraz w maju, w Foto Relax w Warszawie.
www.martagromek.com [1]


GALERIA OPUS
ul. Łąkowa 29

godziny otwarcia
pn-pt: 9.00-18.00

wernisaż: 10.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 10.06-15.07