Fotograficzna Publikacja Roku 2014

Jury drugiej edycji wznowionego konkursu przyznało dwie nagrody. Tytuł najlepszej fotograficznej publikacji roku trafił do Bownika za Dissasembly projektu graficznego Bownika i Honzy Zamojskiego, a nagrodę specjalną w kategorii self-publishing otrzymała Magda Buczek za Justina&co.uk. Autorka współpracowała przy projekcie z Emilią Obrzut.

W konkursie wzięło udział dwadzieścia jeden publikacji. Nagrodą główną jest voucher Empresse na 3000 zł, a nagroda specjalna to voucher Empresse na 2000 zł.

NAGRODA GŁÓWNA – NAGRODA IMIENIA KRZYŚKA MAKOWSKIEGO
Disassembly, Bownik
„Album został nagrodzony przede wszystkim za twórcze wykorzystanie medium, jakim jest książka fotograficzna. Za bezprecedensowe na polskim rynku wydawniczym ujęcie fotografii w publikacji. Książka nie streszcza ani nie podsumowuje dotychczasowej pracy nad projektem, jest jego kolejnym, ważnym elementem. W subtelny sposób prezentuje proces pracy artystycznej nad projektem, nie odsłaniając wszystkich jego tajemnic. (…) Nagradzamy Dissasembly za wyjątkową fuzję pomysłów oraz za nowatorską i niedosłowną prezentację projektu fotograficznego”.

Wydawca: Mundin
Projekt graficzny: Bownik, Honza Zamojski
Redakcja: Bownik, Honza Zamojski
Nakład: 700 PL / 350 ANG / 30 wersja limitowana

Disassembly, Bownik

NAGRODA SPECJALNA ZA SELF-PUBLISHING
Justina&co.uk, Magda Buczek
„Zakładki, przekładki, brokat i wszelkie dodatkowe elementy doskonale wpisują się w historię, którą opowiadają autorka i bohaterka książki. „Justynę” doceniamy zatem za niezwykłą szczerość i konsekwencję. Self-publishing w wydaniu Magdy Buczek ujął nas przede wszystkim spójnością tematu i formy. Jest to doskonałe podsumowanie wieloletniej pracy autorki, która w spójny sposób prezentuje temat i nie boi się ekstrawagancji.”

projekt graficzny: Magda Buczek, Emilia Obrzut (Obszar Roboczy)
nakład: 8 sztuk
redakcja: Magda Buczek

Justina&co.uk, Magda Buczek

Wystawę książek finalistów i zwycięzców można oglądać w centrum festiwalowym przy ul. Tymienieckiego 3 do 15 czerwca. W 2013 roku nagrody zdobyły Miejsce Odległe kolektywu Sputnik Photos (wyd. Centrum Nauki Kopernik) oraz Brutal Michała Łuczaka – obie zaprojektowane przez Anię Nałęcką.


Konkurs na Fotograficzną Publikację Roku jest okazją do przyjrzenia się zmianom, jakie zaszły w ostatnich latach na polskim rynku książek fotograficznych. Przede wszystkim jednak jego celem jest nagrodzenie tych publikacji, które mogą stać się inspiracją, i które prezentują odważne koncepcje, dopracowaną grafikę, doskonały druk, wyjątkowe zdjęcia i przemyślany projekt. W konkursie biorą udział książki, w których fotografia zajmuje centralne miejsce – albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny. Nabór do tegorocznej edycji skończył się 30 kwietnia 2014 r.

JURY
• Andrzej Kramarz – fotograf, wykładowca, kurator i edytor książek fotograficznych,
• Adam Mazur – historyk sztuki, krytyk, niezależny kurator,
• Magdalena Heliasz – projektantka, kuratorka, twórczyni rocznika Print Control,
• Edgar Bąk – projektant graficzny,
• Paweł Rubkiewicz – współtwórca księgarni artystycznej Bookoff,
• Joanna Kinowska – kuratorka związana z Leica Gallery, twórczyni magazynu Miejsce Fotografii,
• Marta Szymańska – dyrektor programowa Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.


ART_INKUBATOR (centrum festiwalowe)
Tymienieckiego 3
5.06, 19.00
wernisaż wystawy
07.06, 13.30 wręczenie nagród


fpr_logotypy-01 fpr_logotypy-02