- Fotofestiwal 2014 - http://www.fotofestiwal.com/2014 -

Future Photo Show

Fotograficzne interpretacje przyszłości

Podczas Future Photo Show spotkamy się z artystami-wizjonerami, którzy tworzą obrazy przyszłości.

Nauczeni jesteśmy, że aparat jest stworzony do rejestracji teraźniejszości, że pozwala momentalnie naszą teraźniejszość zamienić w przeszłość. „Aparaty (…) zapewniają natychmiastowy wsteczny ogląd naszych przeżyć” pisze Susan Sontag. Jaka jest więc możliwość opowiedzenia o przyszłości za pomocą fotografii? Czy fotografia może stworzyć wizje przyszłości, czy raczej jej przeznaczeniem jest opowiadać o przeszłości i zostawiać ślad teraźniejszości?

Sprawdzimy, czy w fotografii jest miejsce dla fantastycznych wizji i przepowiedni? Jakie aspekty przyszłości interesują artystów i jakich środków używają, aby pokazać widzom obrazy przyszłości? Do udziału w programie zaprosiliśmy 2 artystów, którzy podczas spotkań zaprezentują swoje prace i opowiedzą o tym, jak wyobrażają sobie przyszłość.

Phillip Toledano [1] (Wielka Brytania/USA) Kolejne zdjęcia jego cyklu „Confrontations” prezentują różne wersje przyszłości artysty, które powstają przy współpracy filmowych scenografów, charakteryzatorów, badań DNA i… wróżek. Kim będzie Phil Toledano za 30 lat? Która z wersji przyszłości jest najbardziej prawdopodobna?

Vincent Fournier [2] (Francja) Jego zdjęcia poddają w wątpliwość otaczający nas świat, budując podejrzane, nieprawdopodobne, czasem nielogiczne sytuacje, zawsze na granicy poważnej historii i dziecięcych snów. Podczas Future Photo Show zaprezentuje trzy cykle: Archeologia przyszłości: Historia Postnaturalna, Projekt kosmiczny oraz Człowiek maszyna.


7.06, godz. 14.00
Art_Inkubator, sala teatralna
Tymienieckiego 3