- Fotofestiwal 2014 - http://www.fotofestiwal.com/2014 -

(Po)nowoczesne losy obrazów, Krzysztof Pijarski

Dyskusja wokół idei i twórczości Allana Sekuli i Thomasa Strutha połączona z promocją publikacji Krzysztofa Pijarskiego (Po)nowoczesne losy obrazów, na którą składają się dwa eseje: „Fotografia między archiwum a opowieścią. Materializm Allana Sekuli” oraz „Miejsce Obrazów. O «Fotografiach Muzealnych» Thomasa Strutha”.

(Po)nowoczesne losy obrazów to pomysł na zebranie w jednej publikacji dwóch obszernych esejów, których przedmiotem są dwie zupełnie odmienne osobowości artystyczne: niemiecki fotograf Thomas Struth, zaliczany do najwybitniejszych przedstawicieli tzw. «szkoły düsseldorfskiej», która dla fotografii odkryła format i sposób prezentacji malarstwa sztalugowego, oraz Amerykanin Allan Sekula, znany z krytycznego stanowiska wobec obecności fotografii wśród sztuk pięknych, a w swojej praktyce artystycznej czerpiący z jednej strony z tradycji konceptualizmu i krytyki instytucji, z drugiej zaś, z osiągnięć (i klęsk) awangardy klasycznej. Obaj należą do czołówki współczesnych artystów posługujących się medium fotografii.

Publikacja wyróżniona przez Stowarzyszenia Historyków Sztuki (2013) oraz wyróżniona za szatę graficzną publikacji naukowej na XX Targach Książki Naukowej (2014)/Wrocław.

Krzysztof Pijarski – ur. 1980. Historyk sztuki, artysta posługujący się medium fotografii, tłumacz. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Redaktor pisma „Widok. Teorie i praktyki Kultury Wizualnej”. Stypendysta Fulbrighta na Johns Hopkins University w Baltimore (2009-2010), Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Shpilman Institute of Photography. Interesuje go sztuka współczesna, teoria i historia fotografii i afektywna oraz polityczna moc obrazów. W ramach działalności artystycznej realizuje prace podejmujące problem losu obrazów i przedmiotów w (po)nowoczesnym świecie – w muzeach, archiwach i innych „machinach reprezentacji”. W roku 2010 nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się antologia tekstów Allana Sekuli w jego przekładzie. Publikował w „Camera Austria”, „Tekstach Drugich”, „Kulturze Współczesnej”, „Obiegu”. Redaktor tomu Archiwum jako projekt (2011).


14.06, godz. 16.00
Art_Inkubator / sala teatralna
Tymienieckiego 3