- Fotofestiwal 2014 - http://www.fotofestiwal.com/2014 -

Kuba Dąbrowski

Film obyczajowy produkcji polskiej

Kurator: Joanna Kinowska
Asystentka: Dominika Kucner

Wystawa „Film obyczajowy produkcji polskiej” to próba zmierzenia się z gigantycznym zbiorem zdjęć i ułożenia ich w historię. Wyłania się z nich osobista opowieść o autorze i jego otoczeniu, o ulubionych filmach, muzyce i sporcie; nie jest jednak podana w porządku chronologicznym. Układ zdjęć, sprawiający wrażenie luźnego, otwartego na skojarzenia widza, jest mimo to precyzyjny – o ich zestawieniu decyduje przekaz lub nastrój, czasami sąsiadujące zdjęcia dopowiadają się wzajemnie lub stanowią dla siebie kontrapunkt.

U Dąbrowskiego aparat służy do zapamiętania danej chwili, opowiedzenia o czymś, czasem do wspomnienia, jak w przypadku przewijających się przez wystawę/film reprodukcji. Ale nie jest najważniejszy – nie ma tu pozowania, nadmiernej kreacji. Jest życie codzienne i osoba fotografa, czyli „podmiot liryczny”. Mnóstwo uczuć, dorastania i chłopackości, jest też trochę romantycznie i nostalgicznie – czyli wszystko to, co każdy z nas pamięta, choć nie wszyscy mamy to na zdjęciach.

Kuba Dąbrowski (ur. 1980) – fotograf, absolwent socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i fotografii w Instytucie Fotografii Twórczej (ITF) w Opawie (Czechy).


MUZEUM KINEMATOGRAFII
pl. Zwycięstwa 1

godziny otwarcia
wt: 10.00-17.00
śr&pt: 9.00-16.00
cz&sb-nd: 11.00-18.00

wernisaż: 6.06, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 7-27.06