- Fotofestiwal 2014 - http://www.fotofestiwal.com/2014 -

Volker Hinz

Legendy

Jeżeli zdjęcie jest czymś więcej niż tylko obrazem, a widz oprócz tego, że na nie patrzy, również czerpie z niego inspirację, wtedy możemy być pewni, że autorem fotografii jest Volker Hinz. Od prawie czterdziestu lat jego zdjęcia kształtują język wizualny najważniejszego niemieckiego tygodnika Stern.

Volker Hinz portretuje polityków, artystów, gwiazdy oraz zwykłych ludzi, z jednej strony blisko im się przyglądając, z drugiej strony zachowując pewien dystans, a przy tym tworząc niezwykłą kronikę wizualną swojej epoki. Urodził się w 1947 roku w Hamburgu. Obsługę aparatu fotograficznego opanował w czasie służby wojskowej. Od tego momentu budował swoją karierę jako niezależny fotograf prasowy. Już na samym początku zyskał rozgłos, ponieważ „bliskie spojrzenie” w jego wydaniu okazało się bardzo bliskie.

Jako zaledwie 24-latek został dyrektorem agencji fotograficznej w Bonn, ówczesnej stolicy Niemiec. Po trzech latach dołączył do zespołu Sterna. Po kolejnych trzech latach wyjechał do Nowego Jorku, gdzie przez osiem lat był odpowiedzialny za materiały dotyczące Stanów Zjednoczonych i Ameryki Południowej. W tym czasie jego prace zyskały międzynarodową sławę i uznanie. „Obraz ma opowiadać historię, inaczej nie jest dobry” – ta brutalna prawda znajduje swoje potwierdzenie w pracach Volkera Hinza. Nadzy piłkarze Beckenbauer i Pelé pod prysznicem, Woody Allen uciszający siebie samego, wyjątkowo nieśmiały Muhammad Ali przygotowujący swój spóźniony powrót, pisarz William S. Burroughs z pistoletem w ręku, czy reżyser Federico Fellini z dodatkową parą oczu na głowie – to nie są zwykłe obrazy, lecz historie, które opowiada Volker Hinz, naciskając migawkę aparatu. I nie chodzi tu o długość ekspozycji, szeroki kąt widzenia czy rolki filmu, lecz o delikatność. Jak powiedział kiedyś Henri Cartier-Bresson: „Fotoreportaż wymaga współpracy intelektu, umysłu i serca”, po prostu delikatności. To wyczucie chwili sprawia, że fotografie Hinza są jedyne w swoim rodzaju.


ART_INKUBATOR
Tymienieckiego 3

godziny otwarcia
9, 12 i 13.05 w godz. 15.00-21.00
10, 11, 14, 15, 16 i 18.05 w godz. 10-21
17.05 (Noc Muzeów) w godz. 10.00-1.00
6-15.06 (pn-nd): 12.00-20.00

wernisaż: 8.05, godz. 20.00
wystawa czynna w dniach: 8-18.05 oraz 5-15.06