- Fotofestiwal 2014 - http://www.fotofestiwal.com/2014 -

Gdzieś tam

Grupa Artystów Głuchych

Autorzy: Karolina Jakóbczak, Agnieszka Kołodziejczak, Katarzyna Szafran, Kinga Hołda, Tomasz Grabowski, Marek Krzysztof Lasecki, Olgierd Koczorowski, Daniel Kotowski

Kurator: Karolina Jakóbczak

Pewne miejsce w  czasie, którego nigdy nie ogarniesz w pełni. Jest czymś nieodkrytym, tajemniczym, nieznanym. Wiążą się z nim pewne oczekiwania, marzenia lub po prostu obojętność a także otwartość, na to co Ci los przyniesie. Nazywa się PRZYSZŁOŚĆ.

Wystawa zbiorowa zdjęć artystów należących do Grupy Artystów Głuchych prezentuje prace fotograficzne powstałe pod wspólny temat traktujący o przyszłości. Osiem różnych ujęć tak szerokiego pojęcia, a zatem osiem różnorodnych- mniej lub bardziej podobnych sposobów interpretacji rzeczywistości, która nas otacza i zarazem wiąże się z pewnym elementem niepewności jutra. 

Jutro, które następując,  staje się dniem dzisiejszym – zatem momentem kluczowym, gdyż „smuga cienia to jeszcze nie memento mori, ale miejsce pod niejednym względem gorsze, bo już widać z niego, że nie ma nietkniętych szans. To znaczy: teraźniejsze nie jest już żadną zapowiedzią, poczekalnią, wstępem, trampoliną wielkich nadziei, bo niepostrzeżenie odwróciła się sytuacja. …”, a zatem „…rzekomy trening był nieodwołalną rzeczywistością; wstęp – treścią właściwą; nadzieje – mrzonkami; nieobowiązujące zaś, prowizoryczne, tymczasowe i byle jakie – jedyną zawartością życia. Nic z tego, co się nie spełniło, już na pewno się nie spełni; i trzeba się z tym pogodzić milcząc, bez strachu, a jeśli się da – i bez rozpaczy” jak pisał Stanisław Lem.

Póki jeszcze o NIEJ rozmyślasz, myślisz sobie, że  gdzieś tam, kiedyś tam…

Korzeni GAG należy szukać w wieloletnich plenerach dla artystów głuchych organizowanych od roku 1995 w Polsce.  Na bazie zawartych przyjaźni, znajomości i silnej integracji artystów głuchych, po latach w roku 2012 powstała Grupa Artystów Głuchych. GAG skupia ok 45 członków (z całej Polski), zarówno amatorów jak i profesjonalistów (studentów i absolwentów artystycznych szkół wyższych), dla których sztuka jest bardzo ważnym elementem życia codziennego. GAG zajmuje się malarstwem, artystyczną fotografią, grafiką warsztatową i kreacyjną, artystyczną sztuką użytkową, sztukami wizualnymi.


STOWARZYSZENIE „NASZA GALERIA”
Piotrkowska 17

godziny otwarcia
pn-pt: 11.00-18.00
dodatkowo: 7-8.06 (sb, nd): 12.00-18.00
14&21.06 (sb): 11.00-16.00 / 15&22.06 (nd): 11.00-15.00

wernisaż: 06.06, godz. 16.00
wystawa czynna w dniach: 07.06-22.06