- Fotofestiwal 2015 - http://www.fotofestiwal.com/2015/ -

Zwycięzca Grand Prix Fotofestiwal 2015

Wczoraj o godzinie 18:00, wraz z otwarciem 14. edycji Fotofestiwalu w Łodzi, zostały ogłoszone wyniki konkursu Grand Prix. Zdobywcą nagrody głównej – 10 000 zł – jest Patrick Willocq [1] i jego projekt „Jestem WALE, szanuj mnie”.

Cykl ten przedstawia historie kobiet oczekujących swego pierwszego dziecka. W Demokatycznej Republice Konga są one z jednej strony postrzegane na równi z przywódcami duchowymi, z drugiej – przez kilka lat są izolowane od społeczeństwa, musząc respektować ogromne ilości zakazów. Moment zakończenia życia w odosobnieniu związany jest z rytualną celebracją z tańcem i śpiewem. Również młode matki mają wtedy możliwość wystąpienia z własną pieśnią – i mimo że wszystkie pieśni dotyczą tego samego, każda traktuje o innym elemencie rzeczywistości.

Nagrodę Rektora Uniwersytetu Łódzkiego została przyznana Annie Grzelewskiej [2] za projekt „Chcę buć jak Julia” / „Julia Wannabe”. Nagrodą jest 2000 zł.

FINALIŚCI GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2015:
1. Costilhes Cyril [3] (Francja)
2. Anna Grzelewska [2] (Polska)
3. Naomi Harris [4] (Kanada)
4. Tito Mouraz [5] (Portugalia)
5. Sarker Protick [6] (Bangladesz)
6. Mateusz Sarełło [7] (Polska)
7. Delphine Schacher [8] (Szwajcaria)
8. Jiehao Su [9] (Chiny)
9. Patrick Willocq [1] (Francja)
10. Ksenia Yurkova [10] (Rosja)

Prace finałowej dziesiątki można oglądać w centrum festiwalowym Art_Inkubator do 7 czerwca. Co wiecej, projekty kolejnych 10 wyróżnionych osób będzie można zobaczyć w ramach pokazu slajdów 29 maja o godz. 22.00 w centrum festiwalowym OFF Piotrkowska.

Grand Prix Fotofestiwal to konkurs, w którym nagradzani są artyści o wyjątkowej osobowości i projekty prezentujące odważne wizje. Nagroda przyznawana jest od 9 lat, a wystawa prezentowana w wyjątkowych pofabrycznych salach galeryjnych jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń Fotofestiwalu. W tym roku jury wyłoniło zwycięzcę spośród 500 artystów, którzy zgłosili swoje projekty do konkursu.

Copyright © 2015 Fotofestiwal 2015. All rights reserved.