- Fotofestiwal 2015 - http://www.fotofestiwal.com/2015/ -

Grand Prix Fotofestiwal 2016 – Open Call

Ogłaszamy otwarty nabór projektów do Grand Prix Fotofestiwal 2016! Prace można przesyłać do 10 grudnia 2015. Wśród nagród: nagroda główna 10.000 złotych, wystawa podczas 15. edycji Fotofestiwalu, pokazy slajdów oraz zupełna nowość: bezpłatny udział w przeglądzie portfolio.

Jest to kolejna edycja Grand Prix Fotofestiwal – konkursu, w którym nagradzani są artyści o wyjątkowej osobowości i projekty prezentujące odważne wizje. Nagroda przyznawana jest od 10 lat, a wystawa prezentowana w wyjątkowych pofabrycznych salach galeryjnych jest jednym z najbardziej oczekiwanych wydarzeń Fotofestiwalu. W jury zasiadają międzynarodowi eksperci zajmujący się współczesną fotografią, wśród nich, m.in.: Alison Nordström – międzynarodowy kurator, były dyrektor działu fotografii George Eastman House.

Spośród nadesłanych zdjęć jury wybierze jednego zwycięzcę i dziewięciu finalistów. Zwycięzca otrzyma nagrodę 10.000 zł. Zdjęcia finalistów i zwycięzcy będzie można zobaczyć podczas 15. edycji Fotofestiwalu w czerwcu 2016 roku. Zaproszenie skierowane jest do fotografów indywidualnych. Formuła konkursu jest otwarta i nie zakłada ograniczeń tematycznych, wiekowych ani geograficznych.

NAGRODY
– 10.000 zł – NAGRODA GŁÓWNA,
– wystawa finalistów podczas FOTOFESTIWALU w Łodzi (ok. 20.000 widzów),
– pokazy slajdów finalistów podczas międzynarodowych festiwali fotografii,
– autorzy 50 najlepszych projektów nadesłanych na konkurs zostaną zaproszeni do bezpłatnego udziału w Przeglądzie Portfolio Fotofestiwalu 2016.

JURY:

 • Alison Nordström – międzynarodowy kurator, wieloletni dyrektor działu fotografii George Eastman House, dyrektor artystyczna programu głównego Fotofestiwal 2016, USA
 • Peggy Sue Amison – dyrektor artystyczna East Wing Dubai, Zjednoczone Emiraty Arabskie
 • Ângela Ferreira- dyrektorka i kuratorka festiwalu Encontros da Imagem, Portugalia
 • Erik Vroons, redaktor magazynu „GUP”, Holandia
 • Krzysztof Candrowicz, dyrektor Fotofestiwalu Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi, Polska
 • Adam Mazur, kurator, redaktor naczelny magazynu „SZUM”, Polska
 • Marta Szymańska, Fundacja Archeologii Fotografii, Polska
 • Jakub Śwircz, kurator i wykładowca, Polska
 • Agata Zubrzycka, dyrektor programowa Fotofestiwalu, Polska

 

WARUNKI UCZESTNICTWA
Do nadsyłania zdjęć zapraszamy wszystkich fotografów. Program Grand Prix nie zakłada żadnych ograniczeń dotyczących tematu, techniki wykonania zdjęć lub ich ilości. Prosimy jednak o nieprzysyłanie pojedynczych zdjęć. Zależy nam na całych projektach – już skończonych lub będących na ukończeniu.

 1. Zgłoszenie należy przesłać:
  – e-mailem na adres: gp@fotofestiwal.com [1]
  pliki graficzne muszą być w formacie jpg/tiff, a ich łączny rozmiar nie może przekroczyć 5 MB
  albo
  – osobiście lub pocztą, na adres:

FUNDACJA EDUKACJI WIZUALNEJ
ul. Tymienieckiego 3
90-365 Łódź

Każda płyta musi być podpisana imieniem i nazwiskiem artysty; na kopercie prosimy umieścić napis „Grand Prix 2016”. W przypadku dostarczenia zgłoszenia pocztą decyduje data stempla pocztowego.

 1. Zgłoszenie powinno zawierać:
  – wypełniony formularz [2] wraz z opisem projektu,
  – wszystkie prace wchodzących w skład projektu,
  – potwierdzenie opłaty (wydruk, skan).

Jesteśmy organizacją non-profit i program Grand Prix jest projektem samofinansującym się (crowdfunding), dlatego też warunkiem uczestnictwa jest wniesienie opłaty rejestracyjnej w wysokości 100 zł (lub 35$ lub 25€).

 1. Opłata rejestracyjna powinna zostać wniesiona:

  – PRZELEWEM BANKOWYM

  na konto bankowe Organizatora

PL 43 1050 1461 1000 0023 6185 2540
Nr BIC (SWIFT) INGBPLPW
Tytuł przelewu „Grand Prix 2016 – imię i nazwisko”

– PAY PAL lub KARTĄ KREDYTOWĄ ZAPŁAĆ [3]

Osoby posiadające konto w polskim banku prosimy o opłatę przelewem bankowym. Tytuł przelewu „Grand Prix 2016 – imię i nazwisko

Szczegółowe warunki uczestnictwa znajdują się w regulaminie.

 1. Dokumenty:
  formularz [2]
  regulamin [4]
  zaproszenie do składania projektów [5]

 

DLACZEGO WARTO WYSŁAĆ ZGŁOSZENIE?

„Otwarty temat konkursu, doskonały poziom prac prezentowanych w poprzednich latach i reputacja Fotofestiwalu – skłoniły mnie, żeby wysłać prace na konkurs w zeszłym roku. Znalezienie się w gronie finalistów było dla mnie naprawdę zaszczytem, a zdobycie nagrody Grand Prix wielką niespodzianką. Pierwszy raz wygrałem w konkursie fotograficznym i czuję, że w mojej karierze fotograficznej był to kamień milowy i bardzo ważne wsparcie w pracy nad kolejnym projektem.” (Karl Burke, zwycięzca Grand Prix Fotofestiwal 2013)

„Nagrodę Grand Prix Fotofestiwal 2012 otrzymałem w niezwykle dla mnie ważnym momencie – w tym samym roku, kiedy moje prace zostały nagrodzone World Press Photos i BWZWBK Press Photo. Umożliwiło mi to dalszy rozwój fotograficzny i pomogło w realizacji kolejnych projektów. Podczas samego festiwalu poznałem także wiele wspaniałych osób zajmujących się fotografią – dzięki wymianie poglądów z nimi nawiązałem wiele cennych i trwałych kontaktów.” (Tomasz Lazar, zdobywca Grand Prix Fotofestiwal 2012)

ZWYCIĘZCY POPRZEDNICH EDYCJI GRAND PRIX FOTOFESTIWAL
2015 Patrick Willocq „I am Wale, respect me”
2014 David Favrod „Gaijin”
2013 Karl Burke „Harvest of Death, vol.1”
2012 Tomasz Lazar „Linia życia”
2011 nagroda nie została przyznana
2010 Katrin Trautner „Morning Love”
2009 Christien Jaspars „Do“
2008 Eric Vazzoler „Face me“
2007 Arja Hyytiainen „Distance-Now”
2006 Andreas Pein „Wading“, Kai Bornhöft „True Colours“

FOTOFESTIWAL – Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi – spotkania, wystawy w całym mieście, dyskusje o fotografii, wyjątkowi ludzie, niezwykłe, industrialne przestrzenie. FOTOFESTIWAL to miejsce spotkań dla wszystkich, dla których fotografia jest sposobem na życie.

FOTOFESTIWAL jest jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponad 50 wystaw w różnych częściach miasta, spotkania, przegląd portflolio, warsztaty i pokazy slajdów –wszystko to co roku przyciąga do Łodzi niemal 20.000 widzów z całego świata.

Do współpracy z FOTOFESTIWALEM zapraszamy uznanych kuratorów świata sztuki. Na zamówienie festiwalu przygotowują wystawy analizujące najciekawsze tematy współczesnej fotografii. Oprócz kuratorskich interpretacji można zobaczyć wystawy indywidualne i coroczną prezentację finalistów nagrody Grand Prix Fotofestiwal. Niepowtarzalny charakter FOTOFESTIWAL zawdzięcza wydarzeniom towarzyszącym, centrum festiwalowemu, a przede wszystkim publiczności co roku szukającej nowych inspiracji i doświadczeń. Podczas FOTOFESTIWALU rozmawiamy o fotografii, szukamy alternatywnych sposobów jej prezentowania i tworzymy przestrzeń do spotkania.

FOTOFESTIWAL jest inicjatorem i liderem Photo Festival Union – Unii Europejskich Festiwali Fotografii oraz członkiem międzynarodowego stowarzyszenia Festival of Light. Dzięki temu prowadzi współpracę z największymi wydarzeniami fotograficznymi na świecie.

Copyright © 2015 Fotofestiwal 2015. All rights reserved.