- Fotofestiwal 2015 - http://www.fotofestiwal.com/2015/ -

Aukcja fotografii

Aukcja obejmuje zdjęcia mistrzów polskiej fotografii zebrane na wystawie „WIDOKI. Krajobraz w polskiej fotografii”. Licytacja zakończy 14. edycję projektu Fotografia Kolekcjonerska.

To już drugi rok z rzędu Fotografia Kolekcjonerska zagości wiosną na łódzkim FOTOFESTIWALU prezentując wystawę tematyczną. Zeszłoroczna edycja była poświęcona motywowi ciała w polskiej fotografii. Tym razem, nawiązując do jednej z części programu festiwalu „HIT THE ROAD: Fotografowie w drodze”, uwagę kierujemy na krajobraz i zabieramy Państwa w podróż. Wspólnie będziemy podziwiać widoki, które przez ponad sto ostatnich lat przygotowali dla nas wybitni polscy artyści. Nasza wędrówka zaczyna się na początku XX w., gdy kilkunastoletni Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) fotografował okolice Gubałówki. Następnie zobaczymy jak różnorodnie krajobraz był prezentowany i interpretowany przez twórców na przestrzeni lat.

Niektórzy koncentrowali się na otaczającej przyrodzie, wiernie oddając jej piękno. Dla innych fotografowanie krajobrazu to rejestracja podróży i zmian, które podczas niej obserwowali. Również zmian cywilizacyjnych.

Inni twórcy wręcz odwrotnie, zamiast utrwalać widoki natury podczas swoich wypraw, obserwowali to, co im najbliższe – krajobraz miejski, który jest plastyczny i podlega nieustannym przeobrażeniom.

Niektórzy artyści, korzystając z motywu krajobrazu, wyrażali refleksje filozoficzne. Inni szli jeszcze dalej i rejestrowali przestrzenie od początku wykreowane przez siebie.

Tradycyjnie podczas wystawy przedaukcyjnej będzie można zobaczyć rzadkie odbitki wykonane w różnorodnych technikach. Jest to wyjątkowa okazja, aby w jednym miejscu i czasie zobaczyć tak bogaty dorobek polskiej fotografii.

Artyści: Ewa Andrzejewska, Stefan Arczyński, Zdzisław Beksiński, Janusz Buczkowski, Jan Bułhak, Michał Cała, Tadeusz Cyprian, Zbigniew Dłubak, Benedykt Jerzy Dorys, Jan Dziaczkowski, Marek Gardulski, Anna Grzelewska, Eugeniusz Haneman, Edward Hartwig, Magda Hueckel, Marcin Jastrzębski, Krzysztof Kamiński, Jerzy Kosiński, Kacper Kowalski, Andrzej Kramarz, Andrzej Lachowicz, Kobas Laksa, Jerzy Lewczyński, Jerzy Łapiński, Bogdan Łopieński, Rafał Milach, Chris Niedenthal, Fortunata Obrąpalska, Paweł Pierściński, Wojciech Plewiński, Henryk Poddębski, Bart Pogoda, Krzysztof Pruszkowski, Grzegorz Przyborek, Tadeusz Rydet, Zofia Rydet, Zygmunt Rytka, Mateusz Sarełło, Bronisław Schlabs, Tomek Sikora, Filip Springer, Ilona Szwarc, Robert Urbański, Tadeusz Wański, Jerzy Wardak, Antoni Wieczorek, Wojtek Wieteska, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Stanisław J. Woś, Wiesław Mariusz Zieliński, Ireneusz Zjeżdżałka, Paweł Żak.

kuratorka: Katarzyna Sagatowska

współpraca kuratorska: Maga Sokalska

Fotografia Kolekcjonerska to jedyny w Polsce cykliczny projekt aukcyjny poświęcony fotografii. Od pierwszej edycji w 2007 r. oferowana jest zróżnicowana kolekcjonerska oferta zdjęć najwybitniejszych polskich artystów. Jednym z celów tego projektu kończącego się aukcją jest propagowanie idei kolekcjonowania fotografii w Polsce.

Aukcja odbędzie się 30 maja, o godz. 17:00 w centrum festiwalowym Art_Inkubator przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. Fotografie przygotowane do licytacji będzie można obejrzeć wcześniej w Leica Gallery w Warszawie na III p. Mysiej 3 w dniach 6-12.05.2015, a następnie w Łodzi podczas FOTOFESTIWALU w dniach 28.05-7.06.

Zapraszamy do zapoznania się z KATALOGIEM AUKCJI [1].

Więcej informacji o aukcji na stronach:
fotografiakolekcjonerska.pl [2] oraz artinfo.pl [3]

KONTAKT
Magdalena Gorlas:
gorlas.magdalena@gmail.com [4] + 48 502 655 922
Katarzyna Sagatowska:
sagatowska@fotografiakolekcjonerska.pl [5] +48 516 106 073

ORGANIZATORZY
FotografiaKolekcjonerska.pl przy współpracy z Artinfo.pl

PARTNERZY
FOTOFESTIWAL Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi, Leica Gallery Warszawa, MYSIA 3


Art_Inkubator
Centrum festiwalowe
Tymienieckiego 3

Godziny otwarcia
28.05-7.06 (pt-nd): 12.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 17.00

Wernisaż: 28.05, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 28.05-7.06

Aukcja: 30.05, godz. 17.00, sala teatralna

Copyright © 2015 Fotofestiwal 2015. All rights reserved.