- Fotofestiwal 2015 - http://www.fotofestiwal.com/2015/ -

Filmschool Imaginarium

Cykl wystaw studentów i absolwentów Katedry Fotografii  Szkoły Filmowej w Łodzi

Kolejny raz zabieramy w różnorodną podróż po obrazach, myślach i ideach. Imaginarium jest nie zdefiniowane ze względu na brak jednoznacznej struktury. Jedne będą akceptowane a inne odrzucone. Nasze Imaginarium chce pokonać proste przeciwstawności-np. Ciało-umysł, duchowość-cielesność, sacrum-profanum, podmiot-przedmiot. Ten zbiór nie wskaże jednak, które obrazy są realnymi, a które są urojonymi i czym staną się dla odbiorcy.

Główna wystawa- FLOW [1]to refleksja nad ciągłą zmianą i naszym stosunkiem do niej, sposobem jej postrzegania i rejestracji. Historia o potrzebie wyruszenia przed siebie, opowiedziana z wielką wrażliwością i umiejętnością obserwacji. Co oznacza być w drodze, czym jest podróż? To przede wszystkim stan bycia pomiędzy – stan, w którym opuszczasz coś w dążeniu do czegoś nowego, by po chwili zapomnieć o przyczynie i celu. To także doświadczenie, w którym spotykasz siebie innego. Spotkanie z niewiadomym i nieznanym.

Wśród prezentowanych prac zobaczymy m.in.: cykl Igora Pisuka – Deceitful Reverence , to wielowarstwowa opowieść o samotności i emigracji, praca bardzo osobista, wynikająca ze złożonej relacji pomiędzy nowym światem, w którym znalazł się autor a jego światem wewnętrznym. Instalacja składająca się z fotografii, rysunków i video Martyny Strzelczyk zatytułowana Kiedy sny stają się rzeczywistością jest refleksją nad kolejnym aspektem spotkania z nieznanym. Autorka wprowadza nas w prawdziwe, rodzinne historie przenikania się dwóch stanów i próby porozumienie między nimi. Kamila Szopa w swojej pracy ono-ono wielokrotnie wyrusza w podróż, która nie wiadomo dokąd ją zaprowadzi. Jej seria autoportretów to zapis zanurzania się w procesie, całkowite poddanie się pewnej czynności, która doprowadza ją do spotkania z ukrytym. Kuba Rubaj – autor projektów Rainbow/The Road to artysta, dla którego bycie w drodze jest stanem naturalnym.

Helotyzm Justyny Bugajczyk [2] w Galerii Wschodnia to wchodzenie w osobistą historię i przestrzeń człowieka od którego artystka wynajmowała mieszkanie. Żyjemy w kulturze, w której każdego człowieka można rozłożyć na przedmioty, które posiada. Czy możliwy jest proces odwrotny? Wykorzystująca różne media praca to z jednej strony dokumentacja, z drugiej artystyczne wkroczenie w cudzą strefę osobistą, a dodatkowo w przestrzeń naznaczoną śmiercią. To jakby małe archiwum rzeczy-bytów, które zarazem jest, jaki i nie-jest.

Od gwiazdy do atomu Agaty Opalińskiej i Martyny Strzelczyk [3] w Hotelu Stare Kino to Fascynacja Kosmosem ­-przestrzeni niezbadanej przez człowieka, którą opisują przeróżne teorie mniej lub bardziej prawdopodobne, ale cóż jest możliwością prawdy i rozumu kiedy jesteśmy tacy malutcy. Artystki obrazami pytają czy faktycznie gdzieś istnieje alternatywna rzeczywistość?

Wojtka Wieteska w Nailing love [4] (Szklarnia Szkoły Filmowej) Posługuje się fotografią, obrazem ruchomym i przedmiotami. Zastanawia się nad ich relacjami między sobą. W sposobie doboru prac i ich ekspozycji interesuje go zagadnienie oryginału, kopii i powielania, trwałości i zniszczenia. Błądzi po obrzeżach fotografii i spotyka tam właśnie nowe połączenia.

Wielkoformatowa praca Pomieszanie Andrzeja Różyckiego [5] (5,5×7 m) przy Budynku Nowych Mediów Szkoły Filmowej to korzystająca z popularnej kliszy wizualna impresja o tym w którą stronę zmierza i czym się stała fotografia.

Rewind Marleny Jabłońskiej [6]w Galerii Opus jest powrotem do do domu rodzinnego, na łono rodziny, związanych z tym wspomnień i z refleksją o wpływie na obecną osobowość autorki. Fotografie metaforycznie i poetycko przedstawia skutek wpływu rodzica na dziecko, jego postrzeganie miejsca, określanego domem, jako zupełnie inną rzeczywistość.

Tomasz Wysocki w Exodus 2064 [7]  w Galerii Remedium snuje wizję przyszłości i opowiada losy bohaterów w niej uwięzionych. Świat ma się stać złudzeniem harmonii i raju. Wzorem doskonałości. Jest rok 2064…A że w każdym systemie są wady to nieliczni je wykorzystują dostrzegając, że są poddani hipnozie z której nie mogą całkowicie wyjść.

 

Autorzy: Maciek Butkowski, Małgorzata Grygierczyk, Artur Gutowski, Karolina Jabcoń, Adrian Jaszczak, Klaudia Kaczmarczyk, Julia Kapuścińska, Kuba Rubaj, Sonia Orlewicz–Zakrzewska, Gabriel Orłowski, Igor Pisuk, Kamila Szopa, Katarzyna Sosnowska, Martyna Strzelczyk, Sonia Szóstak, Maciej Świstek, Piotr Trojanowski, Jan Wajszczuk, Jan Wąż, Tomasz Wysocki, Piotr Zbierski

Kurator: Ewa Ciechanowska

 

 

Copyright © 2015 Fotofestiwal 2015. All rights reserved.