- Fotofestiwal 2015 - http://www.fotofestiwal.com/2015/ -

Wystawy

Fotofestiwal ma już 14 lat. I rośnie jak nastolatek. Pojawiają się nowe wystawy i wydarzenia, a stałe punkty programu zyskują rozmach. Nie zmienia się jedno: nazwiska godnych uwagi fotografów i zróżnicowane wystawy z całego świata. Startujemy w Łodzi już 28 maja i oglądamy, bawimy się, słuchamy i dyskutujemy do 7 czerwca.

W centrum festiwalowym Art Inkubator zobaczymy osiemnaście wystaw. Dziesięć spośród nich prezentuje projekty finalistów Grand Prix 2015 [1], w tym nagradzane na całym świecie Swell Mateusza Sarełło, projekt Anny Grzelewskiej o dorastaniu córki Julia Wannabe, demoniczny, „lynchowski” projekt Cyrila Costilhe o Diego Suarez w Madagaskarze. Towarzyszyć im będzie niesamowicie kolorowy, kreacyjny projekt Patricka Willocqa o rytuałach plemiennych Demokratycznej Republiki Konga czy reportaż Sarkera Proticka z planów zdjęciowych Dhallywood.

W nowym bloku programowym DISCOVERY SHOW [2] festiwal prezentuje młodych, godnych uwagi twórców. W tym roku będzie to duża wystawa Mario Macilau, niespełna trzydziestolatka z Mozambiku, który projekty o swoim kraju pokazywał na prawie wszystkich kontynentach, a wstępy do jego publikacji pisał mistrz fotografii Roger Ballen.

„Widoki. Krajobraz w polskiej fotografii” to tytuł wystawy, która zakończy się aukcją Fotografii Kolekcjonerskiej [3]. Tytuł tej wystawy nawiązuje do kolejnej nowości: dwudniowego cyklu spotkań i paneli dyskusyjnych poświęconych fotografii podróżniczej.

Cykl HIT THE ROAD [4] przygotowany przez dyrektor programową Fotofestiwalu: Alison Nordstrom ugości panelistów takich jak: Simon Norfolk (UK), Carl de Keyzer  (BE), Christopher Rauschenberg (US), W.M. Hunt (US), Celina Lunsford (DE)  and Christina Capetillo (DK).

W Centrum Festiwalowym zagości także wystawa podsumowująca 25 lat działalności fotograficznej Twojego Stylu, wystawa grupowa studentów fotografii Szkoły Filmowej w Łodzi oraz projekty laureatów Leica Oskar Barnack Award: Martina Kollara i Alejandro Cegarra, które można będzie obejrzeć tradycyjnie dzięki Leica Gallery Warszawa.

Fotofestiwal to też wystawy specjalne i wystawy towarzyszące, organizowane przez galerie w całej Łodzi. Atlas Sztuki zaprezentuje fotografie Carla de Keyzera, członka legendarnej agencji Magnum. W OFF Piotrkowskiej, drugim centrum festiwalowym, zobaczymy trzy projekty rezydentów włoskiego centrum badawczego FABRICA oraz wystawę angielskiego fotografa Dougiego Wallace’a. Co więcej, w ramach projektu Filmschool Imaginarium [5], zobaczymy aż dziesięć wystaw studentów łódzkiej Szkoły Filmowej.

A to dopiero początek. Ruszyły już nabory do warsztatów, konkursu na Fotograficzną Publikację Roku  [6]2015 [6]czy przegląd portfolio PORT-OFF-FOLIO 2015 prowadzony przez ponad 30 ekspertów z całego świata!

Musicie być z nami! Do zobaczenia w Łodzi!

Copyright © 2015 Fotofestiwal 2015. All rights reserved.