- Fotofestiwal 2015 - http://www.fotofestiwal.com/2015/ -

Carl de Keyzer, „Moments Before the Flood”

W dniach 29 maja – 13 września 2015 roku zaprezentowany zostanie w Atlasie Sztuki projekt autorstwa Carla De Keyzera zatytułowany Moments Before the Flood zrealizowany przez artystę w 2012 roku. W Atlasie Sztuki pokazanych zostanie wybór ponad trzydziestu wielkoformatowych fotografii projektu.

Carl De Keyzer rozpoczął karierę w 1982 roku jako freelancer i jednocześnie wykładowca fotografii w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie. W tym samym czasie współtworzył galerię fotografii XYZ. Od 1994 roku jest członkiem agencji fotograficznej Magnum. Jego projekty nie są złożone z pojedynczych, niezależnych fotografii; zamiast tego woli nagromadzenie obrazów, które oddziałują w połączeniu z tekstem (często zaczerpniętym z jego własnych dzienników podróży). Jest autorem cykli fotograficznych, które opublikował w albumach: India (1987), Homo Sovieticus (1989), God, Inc. (1992), East of Eden (1996), EVROPA (2000), ZONA (2003), Trinity (2007), Congo (Belge) (2010) oraz Moments Before the Flood (2012).

W projekcie Moments Before the Flood (2012) De Keyzer przemierzając kilkadziesiąt tysięcy kilometrów europejskiej linii brzegowej bada, w jaki sposób Europa radzi sobie z trudnym do przewidzenia zagrożeniem: w wyniku zmian klimatycznych podnoszący się poziom morza może mieć w tym stuleciu dramatyczne konsekwencje dla Starego Kontynentu. Fotograf nie tylko koncentruje się na ewentualnych przyszłych następstwach tej sytuacji, ale zajmuje się także różnymi formami ochrony wybrzeży na przestrzeni dziejów oraz tym jak dziś Europa radzi sobie z przypływami i powodziami. Jak twierdzi, większość zabezpieczeń z minionych lat, z których wiele stanowi ogromne inwestycje w materiały i pracę, nigdy nie służyło żadnemu celowi, albo dlatego, że „wróg” nigdy się nie pojawił, albo gdy się pojawił, ich konstrukcja okazała się przestarzała. Czy Europa jest przygotowana do ewentualnego dramatycznego wzrostu poziomu morza? Ten projekt fotograficzny, który De Keyzer nazywa programem badawczym mówi jednak przede wszystkim o napięciu wynikającym z niewiedzy, jak realne jest to zagrożenie i na ile skuteczna może być nasza przed nim obrona.

Fotografie Carla De Keyzera są regularnie wystawiane w europejskich galeriach i muzeach; stanowią też część wielu ważnych kolekcji m.in. Museum of Contemporary Art w Gandawie, Fnac Collection w Paryżu, Centro de Arte w Salamance czy Magnum Photo Collection, Harry Ransom Center [1], University of Texas w Austin [2]. Fotograf jest laureatem wielu nagród, w tym Les Rencontres d’Arles Book Award, Hasselblad Foundation International Award in Photography (1986), W. Eugene Smith Award (1990) oraz Prix de la Critique Kodak (1992).

Copyright © 2015 Fotofestiwal 2015. All rights reserved.