- Fotofestiwal 2015 - http://www.fotofestiwal.com/2015/ -

Discovery show – Mario Macilau

Discovery show to część festiwalu prezentująca prace młodych twórców, którzy swoimi dokonaniami dowiedli niezwykłego talentu już u progu kariery. Mário Macilau niespełna 31-letni fotograf z Mozabiku ma na swoim koncie kilka długoterminowych projektów poruszających problemy społeczne, polityczne i kulturalne współczesnej Afryki. Macilau łączy nad wyraz precyzyjne i wyraziste podejście do czarno-białej fotografii z wrażliwością i zaangażowaniem  osoby znajdującej się blisko opisywanego tematu. W większości projektów fotograf łączy ze sobą różne konwencje i style fotografowania, które spaja temat i osobowość artysty. Wśród nich dominują szczegółowe portrety pozwalające mu opisać i uchwycić charakter fotografowanych osób. W ten sposób oglądanie jego zdjęć staje się przejmującą wędrówką poprzez codzienne życie bohaterów jego fotografii.

Na wystawie zobaczyć będzie można cztery projekty: The Price of Cement - serię skąpanych w mroku portretów przedstawiających zbieraczy odpadów cementu, których codzienna praca w cementowym pyle niesie tragiczne w skutkach konsekwencje dla ich zdrowia; Growing on Darkness, do którego wstęp napisał Roger Ballen, złożony projekt opowiadający o losach bezdomnych dzieci z Maputo; Outown projekt w toku dokumentujący codzienne życie w wiejskim społecznościach Burundi, Kenii i Mozambiku.

Wszystkie te projekty łączy niezwykła godność i siła, z jaką Macilau przedstawia swoich bohaterów pomimo trudnych warunków ich życia. Ponad to pokażemy różniący się od pozostałych, lecz niezwykle interesujący projekt Moments of Transition pokazujący jak młodzi ludzie z Mozambiku w poszukiwaniu własnej tożsamości łączą europejską modę z tradycyjnymi strojami.

Mário Macilau urodził w 1984 roku w Maputo (Mozambik), gdzie także obecnie mieszka i pracuje. Niedługo po odzyskaniu niepodległości przez jego kraj, podczas fazy kulminacyjnej wojny domowej, jego rodzina, zmagając się z problemami finansowymi, musiała przeprowadzić się z prowincji Inhambane do Maputo – stolicy kraju, w poszukiwaniu lepszego życia. Jako dziesięciolatek, Macilau zaczął pracować na niewielkim targu, uczęszczanym przez ludzi zamożnych. Aby wesprzeć rodzinę, pomagał także w prowadzeniu sklepu z warzywami i mył samochody na parkingach. Macilau swoją przygodę z fotografią rozpoczął w 2003 roku. Jego zdjęcia stały się bardziej profesjonalne po tym, jak, za pieniądze uzyskane ze sprzedaży telefonu matki, kupił sobie pierwszy aparat. Artysta specjalizuje się w długoterminowych projektach, prezentujących stan środowiska oraz warunki życiowe wyizolowanych grup społecznych.


Art_Inkubator
Centrum festiwalowe
Tymienieckiego 3

Godziny otwarcia
28.05-7.06 (pt-nd): 12.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 17.00

Wernisaż: 28.05, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 28.05-7.06

Spotkanie: 30.05, godz. 16.00, sala teatralna

Copyright © 2015 Fotofestiwal 2015. All rights reserved.