- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

TerraProject

Michele Borzoni, Simone Donati, Pietro Paolini i Rocco Rorandelli
www.terraproject.net [1]


TerraProject Photographers
to włoski kolektyw fotografów dokumentalnych założony we Florencji w 2006 r. Czterej należący do niego fotografowie mają różne wykształcenie i uzupełniają się nawzajem w różnych aspektach ich pracy – od zarządzania projektem po dystrybucję. TerraProject Photographers jest nie tylko narzędziem promocyjnym dla członków kolektywu, ale również platformą dla wspólnego rozwoju. Eksperymentowanie z nowymi strukturami narracji w obrębie fotografii dokumentalnej jest jednym z głównych obszarów zainteresowania kolektywu. Fotografowie przeprowadzają eksperymenty w ramach wspólnych projektów i produkcji multimedialnych.

Wspólne projekty tworzone są dzięki ciągłym dyskusjom, podczas których omawiane są wszystkie kwestie: od kształtowania koncepcji przez zdefiniowanie tematu po ostateczną edycję prac. Stylistyka i dziennikarskie podejście do tematu są definiowane a priori, pozostawiając każdemu fotografowi swobodę interpretowania historii, nie zapominając o stylistycznej spójności oraz wspólnym passe-partout. Celem jest stworzenie spójnego zbioru prac o silnym przekazie, w którym poglądy jednostki byłyby instrumentem pozwalającym na realizację prac kolektywu.

Reportaże fotograficzne TerraProject Photographers zostały opublikowane na łamach licznych mainstreamowych krajowych i międzynarodowych czasopism takich jak Newsweek, Der Spiegel, GEO, D di Repubblica, Io Donna, Vanity Fair, Magazine del Corriere della Sera, Financial Times Magazine, Internazionale, L’Espresso, Le Monde Magazine, Paris Match, TIME i wielu innych. Członkowie kolektywu wystawiali swoje prace w Nowym Jorku, Pekinie, Berlinie, Sao Paolo oraz w wielu miejscach we Włoszech, a także gościli na wielu krajowych i międzynarodowych festiwalach. Fotografowie TerraProject otrzymali prestiżowe międzynarodowe nagrody takie jak World Press Photo (2012 r. i 2010 r.) oraz Canon Prize (2010 r.).


Cztery (2007-2011)
Ogień, Ziemia, Woda, Powietrze / cztery żywioły, czterech fotografów, cztery lata pracy

W ostatnich latach, w celu zdefiniowania jednej wspólnej historii, kolektyw opracował unikalny modus operandi umożliwiający tworzenie spójnego i jednolitego zbioru prac oraz negujący autorski punkt widzenia. Projekt „Cztery” powstał z chęci rozpowszechnienia prac, stworzonych przez 4 fotografów TerraProject w ciągu ostatnich czterech lat, dokumentujących terytorium Włoch w ujęciu geograficznym, społecznym i politycznym. Cztery podstawowe żywioły są punktem wyjściowym dla wspaniałej wizualnej opowieści o geograficznym i społecznym krajobrazie Włoch. Każdy żywioł jest powiązany z konkretnym projektem, badającym miejsca i ludzi we Włoszech. Pozostaje otwarty na niespodzianki i z entuzjazmem wkracza w pustkę, która oddziela życie tego państwa od tego, jak jest ono przedstawiane w mediach.

WILLA GROHMANA [2]
Tylna 9/11
godziny otwarcia
10.05 (czw): 18.00-21.00
11.05-20.05 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 10.05, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 10-20.05


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/program/blok-inetwork/prezentacje-kolektywow-collective-space/terraproject/

URLs in this post:

[1] www.terraproject.net: http://www.terraproject.net

[2] WILLA GROHMANA: http://www.fotofestiwal.com/2012/informacje-praktyczne/willa-grohmana-centrum-festiwalowe/

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.