- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

Daya Cahen

BIRTH OF A NATION (NARODZINY NARODU)
seria zdjęć i film krótkometrażowy

Zafascynowana psychologią tłumu i zjawiskiem indoktrynacji, holenderska artystka Daya Cahen udaje się do Szkoły Kadetów nr 9, jedynej w swoim rodzaju moskiewskiej akademii wojskowej uczącej dziewczęta w wieku od 11 do 17 lat jak zostać doskonałymi rosyjskimi patriotkami i jak dorównać ideałowi rosyjskiej kobiety. Projekt „Narodziny narodu” składa się z serii zdjęć (2012) oraz filmu krótkometrażowego (10 min., 2010).

Zdjęcia przedstawiają rosyjskie dziewczęta w wojskowych mundurach, z dużymi białymi kwiatami we włosach. Dziewczęta zostały sfotografowane od tyłu. Seria zdjęć śledzi proces tworzenia się armii dziewcząt. Z jednej strony pokazuje jednolitość kolektywu, a z drugiej podkreśla potęgę jednostki.

Krótkometrażowy film Dai Cahen zgłębia proces kształtowania perfekcyjnych rosyjskich patriotek i kobiet. Artystka nie przeprowadza z nikim wywiadu, lecz umieszcza na ekranie sześć różnych obrazów jednocześnie. Widzimy, jak dziewczęta układają włosy, gotują, prasują, maszerują i uczą się używać broni. Materiał filmowy odsłania różne aspekty ich osobowości. Obserwując, jak śpiewają hymn na cześć wielkiego narodu rosyjskiego, dostrzegamy narzucający się kontrast między indoktrynacją militarną i młodzieńczą niewinnością.

Daya Cahen
urodziła się w 1969 r. w Amsterdamie (Holandia), gdzie obecnie mieszka

[1]Daya Cahen oprócz fotografii zajmuje się także tworzeniem filmów i instalacji wideo. Ukończyła fotografię na Akademii im. Gerrita Rietvelda w Amsterdamie (2002-2006). Prace Cahen koncentrują się na propagandzie, indoktrynacji oraz manipulacyjnej potędze mediów. Bada sposób, w jaki przedstawiane są ikony sceny politycznej i symbole władzy oraz docieka, jak prezentują się role tłumu i jednostki. Daya Cahen ukazuje w swoich pracach związki między zagadnieniami politycznymi a życiem codziennym i osobistym, łączy materiały archiwalne z obrazami współczesnymi oraz zaciera granicę między faktem i fikcją.

Prace Cahen wystawiono w moskiewskim Muzeum Sztuki Współczesnej, w Muzeum Sztuki w Bonn, w holenderskim Muzeum Fotografii (Rotterdam), Haus der Kulturen der Welt (Berlin), Centrum Sztuki Współczesnej „Wiels” (Bruksela), Centrum Sztuki De Appel (Amsterdam), Tajwańskim Narodowym Muzeum Sztuk Pięknych, Rencontres Internationales oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych w Oberhausen. W 2007 r. film Dai Cahen był nominowany do Złotego Niedźwiedzia (kategoria: film krótkometrażowy) na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie.

WILLA GROHMANA [2]
Tylna 9/11
godziny otwarcia
10.05 (czw): 18.00-21.00
11.05-20.05 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 10.05, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 10-20.05


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/program/blok-inetwork/wystawa-obraz-zmian/daya-cahen/

URLs in this post:

[1] Image: http://www.fotofestiwal.com/2012/wp-content/uploads/2012/03/Daya-Cahen.jpg

[2] WILLA GROHMANA: http://www.fotofestiwal.com/2012/informacje-praktyczne/willa-grohmana-centrum-festiwalowe/

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.