- Fotofestiwal 2012 - http://www.fotofestiwal.com/2012 -

Lucia Nimcova

NIEOFICJALNE (2007-2010)

Lucia Nimcova od 2000 r. zajmuje się badaniem zróżnicowanego podejścia do rzeczywistości Europy Wschodniej. Chce pokazać, w jaki sposób przeszłość wpływa na teraźniejszość. Historia tej części Europy zmienia się wraz ze strukturami politycznymi, lecz jej zdaniem komunizm nigdy się nie skończył, ale przerodził w coś innego. „Normalizacja” była programem ideologicznym realizowanym po 1968 r. i zakładającym społeczną oraz polityczną integrację Czechosłowacji. W okresie normalizacji uczono ludzi pasywności. Nimcova, chcąc zwizualizować proces tej transformacji, połączyła odnalezione przez nią archiwalne zdjęcia oraz filmy ze współczesnymi obrazami i filmami wideo.

Poświęciłam dwa lata na dogłębne zbadanie historii miejsca mojego urodzenia – miasta Humenné położonego we wschodniej Słowacji – łącząc zdjęcia z oficjalnych archiwów fotograficznych, własne oraz te wykonane przez fotografów-amatorów. Powstałe obrazy stanowią komentarz do procesu normalizacji i jej skutków, do dzisiaj odczuwalnych.

Podczas pracy nad „NIEOFICJALNE” zauważyłam, że większość ludzi ukazanych na moich portretach jest „martwych za życia”. Prosząc ich o wykonane kilku ćwiczeń, w filmie pt. „Ćwiczenie” (2007) próbowałam ponownie „pobudzić ich do życia”.

W „Double Coding” (instalacja video) dokonałam analizy zakazanych słowackich filmów. Pracowałam nad 40 filmami nakręconymi między 1968 a 1989 r., lecz nie znalazłam żadnego logicznego wyjaśnienia, które pozwoliłoby mi zrozumieć, dlaczego filmy te zostały zakazane. Zasady tworzenia filmów były niezwykle subiektywne, zazwyczaj zależały bowiem od decyzji komisji, która miała wpływ na cały proces powstawania filmu. Moim zamysłem było wybranie w sposób subiektywny kilku scen, a następnie stworzenie z nich odrębnego filmu, małego labiryntu otwartego na wyobraźnię i interpretację.

Z kolei za pomocą serii zdjęć „Momenty” dokumentuję „gotowce” świata, w którym żyjemy – dowody na pewien swoisty sposób, w jaki ludzie myślą będąc pod presją systemu, albo po prostu dowody na to, jakie podejmują decyzje. Jestem kolekcjonerem, który wykorzystuje fotografię, aby te „gotowce” dokumentować. Są niemal niewidoczne, ale wciąż istnieją.

Lucia Nimcova
urodziła się w 1977 r. w Humenné (Słowacja), mieszka w Amsterdamie (Holandia)
www.luco.sk

[1]Nimcova studiowała fotografię w Instytucie Twórczej Fotografii w Czechach, a następnie w Rijksakademie van Beeldende Kunsten w Amsterdamie, Holandia. Ostatnio wystawiała swoje prace w Muzeum Miejskim Amsterdamu (Stedelijk Museum), w Pałacu Sztuki w Budapeszcie (Műcsarnok – Kunsthalle), w duńskim Aarhus Kunstbygning, w Billytown, w Muzeum Miejskim w Hadze (Den Haag); w SMBA w Amsterdamie i w Galerii BWA Sokół w Nowym Sączu.

Nimcova otrzymała liczne nagrody, w tym Nagrodę TatraBanka (Słowacja), Nagrodę Fotograficzną ECB (Niemcy), Nagrodę Oskara Cepana (Słowacja), Nagrodę w konkursie fotograficznym „Leica Oskar Barnack Award” (Niemcy) oraz nagrodę ufundowaną przez Baume & Mercier (Włochy). Niedawno Muzeum Miejskie w Amsterdamie, Muzeum Sztuki Współczesnej MUDAM w Luksemburgu i Słowacka Galeria Narodowa w Bratysławie zakupiły jej prace.

WILLA GROHMANA [2]
Tylna 9/11
godziny otwarcia
10.05 (czw): 18.00-21.00
11.05-20.05 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 10.05, godz. 18.00
wystawa czynna w dniach: 10-20.05


Article printed from Fotofestiwal 2012: http://www.fotofestiwal.com/2012

URL to article: http://www.fotofestiwal.com/2012/program/blok-inetwork/wystawa-obraz-zmian/lucia-nimcova/

URLs in this post:

[1] Image: http://www.fotofestiwal.com/2012/wp-content/uploads/2012/03/Lucia-Nimcova.jpg

[2] WILLA GROHMANA: http://www.fotofestiwal.com/2012/informacje-praktyczne/willa-grohmana-centrum-festiwalowe/

Copyright © 2012 Fotofestiwal 2012. All rights reserved.