Karolina Jonderko na Noorderlicht
29/08/2013

FOTOFESTIWAL Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi zaprasza na wystawę Karoliny Jonderko Zaginieni w ramach wystawy 20|20, A world of photography podczas 20 edycji Noorderlicht Photofestival.

1.09-13.10.2013
The Old Sugar Factory, Groningen, Holandia

Fotofestiwal został zaproszony do udziału w 20 edycji Noorderlicht Photofestival. Wystawa 20/20, A world of photography prezentuje 20 młodych fotografów, którzy, choć wciąż nie są rozpoznawalni poza granicami kraju, mogą być przykładem zmian na współczesnej scenie fotograficznej. Fotografowie zostali nominowani przez 20 instytucji z całego świata. Do udziału w tej prestiżowej wystawie wybrano Karolinę Jonderko z projektem Zaginieni. Wystawę można oglądać od 1 września do 13 października 2013.

Zaginieni
Co roku polska policja odnotowuje ponad 15 tysięcy przypadków zaginięć. Każdego dnia nieobecne twarze spoglądają z plakatów, które mają przyciągnąć naszą uwagę. Karolina Jonderko przejechała 7200 km, aby odwiedzić rodziny zaginionych osób, sfotografować pozostawione przez nich pokoje i zebrać portrety. Pokoje zaginionych bardzo często pozostają w nienaruszonym stanie przez parę miesięcy, a czasem długie lata. To intymne portrety zamrożonego życia, w których zatrzymał się czas. Ktoś tu mieszkał, ktoś tu był, siedział na krześle, spał na kanapie, żył. Portrety zaginionych są nieostre, każdy w innym stopniu. W ten sposób autorka zinterpretowała pamięć i czas. Często już nie można przywołać informacji i skojarzeń, które są testamentem powolnego, ale nieodwracalnego procesu zapominania.

Karolina Jonderko urodziła się w 1985 roku w Rudyłtowach – niewielkim miasteczku na Śląsku. Jest studentką łódzkiej filmówki. Zajmuje się fotografią od 18 roku życia, a większość jej prac opiera się na doświadczeniach i wspomnieniach dzieciństwa. Karolina jest uczestniczką prestiżowego programu mentorskiego agencji Napo Images (www.napoimages.com). Program został stworzony, aby wspierać młodych utalentowanych fotografów w pracy nad ich długoterminowymi projektami dokumentalnymi, w promocji
i w dalszych działaniach zawodowych i artystycznych.

Noorderlicht to międzynarodowe centrum fotografii oraz główny organizator jednego z najważniejszych festiwali fotografii w Europie – Noorderlicht Photofestival. Noorderlicht tworzy platformę prezentacji dla utalentowanych fotografów ze wszystkich zakątków świata. Jedne z najważniejszych i najlepiej ocenianych festiwali poświęcone były fotografii w Afryki oraz krajów arabskich. W centrum zainteresować festiwalu i pozostałych działań Noorderlicht od początku pozostaje fotografia dokumentalna.

20|20, A world of photography to wystawa, która powstała na 20 edycję Noorderlicht Photofestival. Do tworzenia wystawy zaproszonych zostało 20 instytucji z całego świata, każda z nich nominowała jednego młodego fotografa, który nie jest jeszcze rozpoznawalny na arenie międzynarodowej, ale może być przykładem tego, co obecnie dzieje się na fotograficznej scenie.

http://www.noorderlicht.com/en/photofestival/photofestival-2013/exhibitions/2020/
http://napoimages.com/lost-by-karolina-jonderko-www-,story/