Historia

Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Od tamtej pory zmieniła się nie tylko fotografia, ale także sposoby organizowania wydarzeń kulturalnych. Fotofestiwal śledzi te zmiany, tworzy przestrzeń do prezentacji różnych form fotografii, tworzy forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, szuka alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania. Przede wszystkim jednak jest miejscem spotkań.

Festiwal pojawił się w jako inicjatywa studentów i wykładowców socjologii i miało to wpływ na charakter programu. Od początku ważny był dla nas humanistyczny i społeczny wymiar fotografii. Przez 10 edycji formuła festiwalu była stała, w 2012, podczas 11 edycji postanowiliśmy ją nieco zmodyfikować.

Przez 10 lat punktem centralnym Fotofestiwalu był Program Główny – wystawy kuratorskie, które jednocześnie nadawały tytuł kolejnym edycjom. Współpraca z grupą najlepszych światowych specjalistów pozwoliła nam zaprezentować szerokie spojrzenie na fotografię i na pracę kuratorską.

2012 I*NETWORK. Human Connection
2011 Poza życiem / Poza umysłem
2010 All my Lovin. Wszystko o miłości
2009 Atak Łaskotek
2008 Made in China. Fotografia chińska
2007 All Inclusive. Współczesna fotografia hiszpańska
2006 Zabijając Raj


Kuratorskim interpretacjom towarzyszyły także prezentacje prac młodych i zwykle niepokazywanych w Polsce twórców. Idea od początku realizowana była w ramach Programu Otwartego, który w 2008 roku zmienił swą formułę na konkursową i nazwę na Program Grand Prix.

Zdobywcy Grand Prix Fotofestiwal:
2012 Tomasz Lazar, Linia życia
2011 nie przyznano
2010 Katrin Trautner, Morning Love
2009 Christien Jaspars, Do
2008 Eric Vazzoler, Face me
2007 Arja Hyytiainen, Distance-Now
2006 Andreas Pein, Wading, Kai Bornhöft, True Colours


Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów przez lata był przegląd szkół fotograficznych – Fabryka Fotografii. Wystawa pozwalała na skonfrontowanie osiągnięć różnych wydziałów i szkół. Obydwie wystawy otworzyły drogę wielu młodym artystom, a publiczności dawały możliwość śledzenia najnowszych tendencji w światowej fotografii.

Do pracy przy festiwalu zaangażowana jest większość łódzkich galerii i muzeów – ich propozycje tworzą program wystaw towarzyszących. Co roku w całym mieście można zobaczyć ponad 30 prezentacji fotograficznych. W programie festiwalowych wystaw znalazły się nazwiska klasyków (m.in.: Andre Kertesz) współczesnych gwiazd światowej fotografii (m.in.: Nadav Kander, Aleksiej Titarenko, Larry Fink) i polskich mistrzów (m.in.: Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet, Józef Robakowski, Łódź Kaliska). Prezentowaliśmy także prace młodszego pokolenia artystów, m.in.: Anny Fabricius, Rafała Milacha, Simona Robertsa, Naomi Harris, Kuby Dąbrowskiego, Nathalie Doust, Martina Kollara.

Wystawom zawsze towarzyszyły spotkania autorskie, warsztaty dla amatorów, profesjonalistów i dla dzieci, wykłady i fotospacery. Dla profesjonalistów przeznaczony jest także przegląd portfolio, organizowany od 2006 roku. Co roku zapraszamy do Łodzi grupę międzynarodowych ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a jednocześnie mają szansę nawiązać kontakt z grupą młodych fotografów z Europy Centralnej, którzy przyjeżdżają na przegląd.


W 2012 roku struktura festiwalu zmieniła się, program został podzielony na bloki tematyczne: BLOK: I NETWORK. HUMAN CONNECTION, w ramach którego znalazły się: wystawa kuratorska, multimedialna projekcja kolektywów oraz spotkania autorskie; BLOK: UWIKŁANE W PŁEĆ – wystawa i spotkania autorskie prezentujące jedną z największych kolekcji fotograficznych w Polsce, BLOK: GRAND PRIX, czyli wystawa finalisty i pokazy slajdów w przestrzeni miejskiej; BLOK: EDUKACJA – warsztaty, masterclass z Simonem Norfolkiem, przegląd portfolio i fotospacery; BLOK: WYSTAWY TOWARZYSZĄCE, i BLOK: WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE.

Od początku ważnym założeniem jest wpisanie Fotofestiwalu w typową dla miasta industrialną przestrzeń. Łódź pobudza wyobraźnię, daje ogromne możliwości i wymusza kreatywne spojrzenie na prace z przestrzenią wystawienniczą oraz sposoby prezentowania fotografii. Stare fabryki, wille, kamienice i fabrykanckie pałacyki od początku stanowiły istotny element w fotofestiwalowym krajobrazie.

W dniu otwarcia czwartego (2006) Fotofestiwalu zainaugurowaliśmy działanie Łódź Art Center – od tej pory głównej siedziby także Fotofestiwalu. Centrum znajduje się przy ul. Tymienieckiego 3 w XIX-wiecznym kompleksie fabrycznym, części dawnego imperium łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera i dawnych zakładów Uniontex. W 2011 roku rozpoczął się proces rewitalizacyjny tej przestrzeni, który zaplanowany jest do 2014 roku. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej, która od lat działa przy współpracy z Łódź Art Center, Fabryką Sztuki i Urzędem Miasta Łodzi. Organizatorzy Fotofestiwalu są także założycielami Photo Festival Union — stowarzyszenia zrzeszającego europejskie festiwale fotografii, a sam festiwal jest członkiem Festival of Light — podobnej organizacji o zasięgu światowym.