Emilio Pemjean

Palimpsest

Palimpsest to podróż przez świat architektury, która dzisiaj nie istnieje. Wciąż jest jednak rozpoznawalna i stała się punktem odniesienia oraz zbiorowym mitem w malarstwie współczesnym. Sfotografowane wnętrza wykorzystane są w znanych obrazach. Zostały rozebrane na części, odtworzone w postaci modeli w skali, ukazując w ten sposób przestrzeń częściową ukrytą przez obiekty występujące w obrazie.

Przestrzeń została wskrzeszona i za pomocą modelu przywrócono jej naturalną trójwymiarowości. Model sfotografowano. Taki zabieg, wykorzystuje różne języki –przechodzi od architektury do malarstwa, od rzeźby do fotografii, a na koniec zaprasza odbiorcę do ponownego zinterpretowania takiej przestrzeni jako symbolu. Ten alchemiczny proces nadpisywania (proces głęboko związany z uzyskiwaniem obrazów w postaci fotografii) został ujęty w tytule serii: palimpsest.

Projekt został uzupełniony o 9 filmów wideo (jeden dla każdej fotografowanej przestrzeni). Czas trwania filmów obejmuje 24 godziny, przy czym warunki ich lokalizacji, dzień św. Jana (przesilenie letnie 2013), umożliwiają sprawdzenie zmian w postrzeganiu wykonanej przestrzeni na przestrzeni tego dnia.

Emilio Pemjean (ur. 1971) jest architektem oraz wykładowcą w Szkole Architektury i na Politechnice w Madrycie. W swojej pracy stosuje podejście wielokierunkowe, obejmujące takie dyscypliny jak architektura, malarstwo, rzeźba, wideo i fotografia. Projekty realizowane przez Emilio Pemjeana stanowią odzwierciedlenie czasu, systemów reprezentacji oraz obiektów i transformacji architektonicznych w symbolach poprzez „manipulowaną rekonstrukcję”. Emilio Pemjean jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie Concurso internacional de Fotografía Alliance Française-Pilar Citoler (2012). Jego prace są wystawiane głównie w Hiszpanii.


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06