Ilona Szwarc

Amerykańskie dziewczęta
(American Girls)

Amerykańskie dziewczęta to seria portretów dziewcząt ze Stanów Zjednoczonych oraz ich lalek American Girl. Kiedy po raz pierwszy przyjechałam do USA, fenomen lalki American Girl natychmiast przykuł moją uwagę. Z punktu widzenia fotografii to bardzo piękna tematyka –
dziewczęta ze swoimi rzeźbiarskimi wizerunkami, bliźniaczkami, awatarami. Zdałam sobie sprawę, że lalki te ucieleśniają współczesne wartości kulturowe. W zamierzeniu twórcy miały stanowić lalki anty-Barbie, wzorowane na wyglądzie dziewięciolatki.

Każda lalka może zostać zmieniona tak, aby przypominała z wyglądu właścicielkę, jednak w rzeczywistości wszystkie wyglądają tak samo. Lalki American Girl oferują iluzję wyboru, a tym samym iluzję indywidualności. Niemniej jednak odgrywają kluczową rolę na etapie rozwoju tożsamości dziewcząt. Wraz z różnego rodzaju miniaturowymi akcesoriami, szpitalem dla lalek, salonem fryzjerskim z osobistymi stylistami, stanowią być może jak dotąd najbardziej luksusowe zabawki.

Produkt American Girl określa i kategoryzuje dziewczęta amerykańskie – przyszłe kobiety amerykańskie i ten fakt powoduje coraz więcej pytań o to, kogo i w jaki sposób lalki te przedstawiają.

Ilona Szwarc (ur. 1984) wychowała się w Warszawie. W 2008 roku wyprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie ukończyła fotografię w School of Visual Arts. Swoją karierę zawodową rozpoczęła w przemyśle filmowym, współpracując m.in. z Romanem Polańskim i Andrzejem Wajdą. W swoich pracach zwraca uwagę na problemy tożsamości i piękna w kontekście kultury amerykańskiej. Pracowała także z Mary Ellen Mark i Joel Meyerowitz. Publikowała w New York Times Magazine, TIME, The New Yorker. W 2013 roku zdobyła nagrodę World Press Photo 2013 w kategorii „Observed Portraits”.


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06