Lucia Herrero

Gatunek
(Species)

Gatunek to socjologiczne studium, stanowiące połączenie rzeczywistości i fantazji, to zdjęcia które mogłyby się znaleźć w Katalogu gatunków Parku Natury Albufera. I nie chodzi tu o florę lub faunę, lecz o gatunek ludzki. Park Natury Albufera w Walencji (Hiszpania) to 21 000 hektarów słodkiej wody i pól ryżowych. Tamtejszy krajobraz to spektakl mieniących się świateł i bezkresnych równin.

Sportretowałam ludzi, którzy moim zdaniem stanowią reprezentatywne grupy dla tego obszaru. Wszyscy oni mają coś wspólnego: zamieszkują ten mikroklimat wodny.

Prezentowana seria zdjęć to rezultat wycieczki do miejsca, którego wcześniej nie znałam. Przekonałam różne grupy i osoby do udziału w tym surrealistycznym projekcie portretowym.
Zdjęcia są równie ważne jak proces ich tworzenia. Dla mnie projekt jest bardziej interesujący w kontekście „fotografii jako wydarzenia”. Przekonywanie grupy nieznajomych do pozowania, zachowywania się naturalnie i wchodzenia do wody, przemienia cały ten proces w performance. Końcowym rezultatem są obrazy w stylu pomiędzy dokumentem społecznym, portretem wiejskiej Hiszpanii a eksperymentem społecznym i występem artystycznym.

Lucia Herrero (ur. 1976)studiowała architekturę i fotografię w Madrycie, Barcelonie i Amsterdamie. Uczyła się także teatru fizycznego według techniki Jacques’a Lecoq’a. Te różnorodne studia, a także podróże, uformowały styl i charakter jej twórczości. Przez ostatnie dwa lata opracowała autorskie podejście do fotografii dokumentalnej, które nazwała Antropología Fantástica (antropologia fantastyczna). Jest to mieszanka nauk społecznych i interwencji artystycznej. Lucia Herrero portretuje ludzi i kultury z elementami zarówno dramatycznymi, jak i fantastycznymi. Fotografowane przez nią osoby są zawsze autentyczne i nie mają w sobie nic z aktorów. Stanowią swego rodzaju foto-wydarzenie, w którym modele interpretują samych siebie i w którym fotograf komponuje ich w przestrzeni na podobieństwo nut na pięciolinii.


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06