23 lata Łodzi w obiektywie fotoreporterów Gazety Wyborczej

„23 lata Łodzi w obiektywie fotoreporterów Gazety Wyborczej” to tytuł wystawy, która prezentuje zmiany, jakie zaszły w Łodzi na przestrzeni dwóch ostatnich dekad. Łódzcy fotoreporterzy byli nie tylko tam, gdzie dochodziło do wydarzeń najbardziej znaczących dla nowej historii miasta, lecz także tam, gdzie życie spokojnie toczyło się własnym torem.

Szczególną uwagę warto zwrócić na zdjęcia z lat 90-tych, dekady najbardziej intensywnych przemian gospodarczych, społecznych i politycznych. Fotografie te pochodzą głównie z przepastnego archiwum Małgorzaty Kujawki, która w łódzkim oddziale „Gazety” pracuje nieprzerwanie od 1991 roku.

Zobaczycie m.in. unikatowe zdjęcia radzieckich żołnierzy, którzy pakowali się przed opuszczeniem garnizonu w Nowosolnej, kolejne remonty ulicy Piotrkowskiej, czy Jana Tomaszewskiego upominanego przez łódzką drogówkę.

To bardziej wystawa fotografii dokumentalnej, ulicznej, niż prac typowo reporterskich. Zdjęcia pokazują miejsca, które już nie istnieją, ulice, które całkowicie się zmieniły, a nawet profesje, które odeszły w zapomnienie. Zdjęcia tworzą swoistą kronikę Łodzi i oddają specyficzny klimat miasta, które zmieniało się i wciąż zmienia na naszych oczach.

Olga Szymkowiak


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06