Historia

Fotofestiwal powstał w 2001 roku, jako jedno z pierwszych wydarzeń fotograficznych w Polsce. Od tamtej pory zmieniła się nie tylko fotografia, ale także sposoby organizowania wydarzeń kulturalnych. Fotofestiwal śledzi te zmiany, tworzy przestrzeń do prezentacji różnych form fotografii, tworzy forum dyskusji o sztuce i społeczeństwie, szuka alternatywnych metod mówienia o fotografii i jej eksponowania. Przede wszystkim jednak jest miejscem spotkań.

Festiwal pojawił się w jako inicjatywa studentów i wykładowców socjologii i miało to wpływ na charakter programu. Od początku ważny był dla nas humanistyczny i społeczny wymiar fotografii. Przez 10 edycji formuła festiwalu była stała, w 2012, podczas 11 edycji postanowiliśmy ją nieco zmodyfikować.

Przez 10 lat punktem centralnym Fotofestiwalu był Program Główny – wystawy kuratorskie, które jednocześnie nadawały tytuł kolejnym edycjom. Współpraca z grupą najlepszych światowych specjalistów pozwoliła nam zaprezentować szerokie spojrzenie na fotografię i na pracę kuratorską.

2013 I*ARTIST. Everyone is an artist
2012 I*NETWORK. Human Connection

2011 Poza życiem / Poza umysłem
2010 All my Lovin. Wszystko o miłości
2009 Atak Łaskotek
2008 Made in China. Fotografia chińska
2007 All Inclusive. Współczesna fotografia hiszpańska
2006 Zabijając Raj


Kuratorskim interpretacjom towarzyszyły także prezentacje prac młodych i zwykle niepokazywanych w Polsce twórców. Idea od początku realizowana była w ramach Programu Otwartego, który w 2008 roku zmienił swą formułę na konkursową i nazwę na Program Grand Prix.

Zdobywcy Grand Prix Fotofestiwal:
2013 Karl Burke, The Harvest of Death, v.2
2012 Tomasz Lazar, Linia życia
2011 nie przyznano
2010 Katrin Trautner, Morning Love
2009 Christien Jaspars, Do
2008 Eric Vazzoler, Face me
2007 Arja Hyytiainen, Distance-Now
2006 Andreas Pein, Wading, Kai Bornhöft, True Colours


Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów przez lata był przegląd szkół fotograficznych – Fabryka Fotografii. Wystawa pozwalała na skonfrontowanie osiągnięć różnych wydziałów i szkół. Obydwie wystawy otworzyły drogę wielu młodym artystom, a publiczności dawały możliwość śledzenia najnowszych tendencji w światowej fotografii.

Do pracy przy festiwalu zaangażowana jest większość łódzkich galerii i muzeów – ich propozycje tworzą program wystaw towarzyszących. Co roku w całym mieście można zobaczyć ponad 30 prezentacji fotograficznych. W programie festiwalowych wystaw znalazły się nazwiska klasyków (m.in.: Andre Kertesz) współczesnych gwiazd światowej fotografii (m.in.: Nadav Kander, Aleksiej Titarenko, Larry Fink) i polskich mistrzów (m.in.: Jerzy Lewczyński, Zofia Rydet, Józef Robakowski, Łódź Kaliska). Prezentowaliśmy także prace młodszego pokolenia artystów, m.in.: Anny Fabricius, Rafała Milacha, Simona Robertsa, Naomi Harris, Kuby Dąbrowskiego, Nathalie Doust, Martina Kollara.

Wystawom zawsze towarzyszyły spotkania autorskie, warsztaty dla amatorów, profesjonalistów i dla dzieci, wykłady i fotospacery. Dla profesjonalistów przeznaczony jest także przegląd portfolio, organizowany od 2006 roku. Co roku zapraszamy do Łodzi grupę międzynarodowych ekspertów, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, a jednocześnie mają szansę nawiązać kontakt z grupą młodych fotografów z Europy Centralnej, którzy przyjeżdżają na przegląd.


W 2012 roku struktura festiwalu zmieniła się, program został podzielony na bloki tematyczne: BLOK: I NETWORK. HUMAN CONNECTION, w ramach którego znalazły się: wystawa kuratorska, multimedialna projekcja kolektywów oraz spotkania autorskie; BLOK: UWIKŁANE W PŁEĆ – wystawa i spotkania autorskie prezentujące jedną z największych kolekcji fotograficznych w Polsce, BLOK: GRAND PRIX, czyli wystawa finalisty i pokazy slajdów w przestrzeni miejskiej; BLOK: EDUKACJA – warsztaty, masterclass z Simonem Norfolkiem, przegląd portfolio i fotospacery; BLOK: WYSTAWY TOWARZYSZĄCE, i BLOK: WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE.

Od początku ważnym założeniem jest wpisanie Fotofestiwalu w typową dla miasta industrialną przestrzeń. Łódź pobudza wyobraźnię, daje ogromne możliwości i wymusza kreatywne spojrzenie na prace z przestrzenią wystawienniczą oraz sposoby prezentowania fotografii. Stare fabryki, wille, kamienice i fabrykanckie pałacyki od początku stanowiły istotny element w fotofestiwalowym krajobrazie.

W dniu otwarcia czwartego (2006) Fotofestiwalu zainaugurowaliśmy działanie Łódź Art Center – od tej pory głównej siedziby także Fotofestiwalu. Centrum znajduje się przy ul. Tymienieckiego 3 w XIX-wiecznym kompleksie fabrycznym, części dawnego imperium łódzkiego przemysłowca Karola Scheiblera i dawnych zakładów Uniontex. W 2011 roku rozpoczął się proces rewitalizacyjny tej przestrzeni, który zaplanowany jest do 2014 roku. Głównym organizatorem festiwalu jest Fundacja Edukacji Wizualnej, która od lat działa przy współpracy z Łódź Art Center, Fabryką Sztuki i Urzędem Miasta Łodzi. Organizatorzy Fotofestiwalu są także założycielami Photo Festival Union — stowarzyszenia zrzeszającego europejskie festiwale fotografii, a sam festiwal jest członkiem Festival of Light — podobnej organizacji o zasięgu światowym.

Śledźcie nas na: FacebookInstagramTwitter i Pinterest.