Kacper Kowalski

Weaving
To mój pierwszy niedokumentalny projekt. Mieszkam nad morzem całe życie, a plaża to moje środowisko naturalne. I naturalny temat mojej fotografii. Lubię obserwować jak plaże zmieniają się na przestrzeni lat. Jak morze zmienia ich kolor, ich dźwięk i charakter. Ale to, co lubię najbardziej, kryje się w relacji między człowiekiem a plażą. Napięciem – to chyba lepsze słowo. Przez wiele lat obserwowałem i dokumentowałem plażowiczów – patrzyłem, kiedy przychodzą, gdzie chadzają, gdzie rozkładają ręczniki, jak się zachowują, co robią. I jak wyglądają z nietypowej, choć nieodległej od nich perspektywy. Właściwie ta perspektywa może być dość bliska. Bliższa niż może się wydawać. Weaving to rezultat dekonstrukcji i ponownego tworzenia. Kolory i ciała to moje tworzywa. Witaj na moim ręczniku.

Efekty uboczne
To podniebna podróż do źródła trudnych relacji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem. Kowalski pokazuje, jak ludzie zmieniają środowisko, w którym żyją i jak ono się przed tym broni. Od idyllicznych wzorów tworzonych przez łąki, pola i lasy aż do kolorowych, fakturowych kadrów, z których trudno odgadnąć na co patrzymy. Czasem fotografie wyglądają jak mapy, z których można odczytać ślady działalności człowieka odciśnięte w strukturze Ziemi – efekty uboczne spotkania natury z cywilizacją. „Będąc wysoko nie jestem w stanie wejść w relację z ludźmi czy otoczeniem, jak to się dzieje w klasycznej fotografii. Obserwuję lasy, pola i jeziora. Patrzę na katastrofy naturalne i odpoczywających ludzi – i widzę portret cywilizacji.”


Kacper Kowalski – urodził się w 1977 roku. Ukończył wydział architektury na Politechnice Gdańskiej. Specjalizuje się w fotografii z lotu ptaka. Wykorzystując niezwykłą perspektywę i kontrolę nad obrazem, jaką posiada będąc jednocześnie fotografem i pilotem, pokazuje niedostępne na codzień naturalne pejzaże i krajobrazy miejskie. Tak powstają odrealnione, niemal graficzne fotografie – obrazy, przedstawiające wzory, symetrie i asymetrie tworzone przez człowieka i naturę. Kowalski otrzymał nagrody i wyróżnienia w najważniejszych polskich i międzynarodowych konkursach fotograficznych: World Press Photo (2009 i 2014), Picture of The Year International – POYi (2012 i 2014), Grand Press Photo, Nikon Photo Contest International, National Geographic, Sony World Photography Award, International Photography Awards (IPA), Best Of Photojournalism (NPPA). W styczniu 2014 roku ukazał się pierwszy debiutancki album „Efekty uboczne”. Kacper Kowalski jest reprezentowany przez brytyjską agencję prasową Panos Pictures. Odbitki kolekcjonerskie dostępne są sprzedaży w Leica Gallery Warszawa i przez internetową galerię 6x7art.


18-28 września, Photoville, Nowy Jork
Brooklyn Bridge Park – Pier 5 Uplands

19 września, 18:00 – spotkanie autorskie i pokaz slajdów „Polish Photography”
www.fotofestiwal.com/2014/photopoland-wspolczesna-polska-fotografia-w-nowym-jorku