prezentacja książki Salix Polaris
Książka Salix Polaris jest efektem podróży, którą autorka odbyła wraz z polskimi naukowcami do Polskiej Stacji Badawczej na Spitsbergenie (sierpień/wrzesień 2012). Fotografie, które tam powstały są wynikiem spotkania z ludźmi, których życie związane jest nierozerwalnie z nauką oraz naturą. Tytułowa wierzba polarna (Salix Polaris) jest niewielką krzewinką, wyrastającą zaledwie kilka centymetrów nad ziemią. Formą przypomina ludzki układ nerwowy albo krwionośny. Jest silna, dobrze znosi wiatry i mrozy a jej świeże pędy rozwijają się także pod śniegiem. Jest obiektem badań dendrochronologów, którzy określają jej wiek na podstawie ilości słojów ale potrafią odczytać także jej przeszłość, widząc pod mikroskopem w usłojeniu zabliźnione rany. Dla samej autorki wierzba polarna stała się symbolem determinacji odkrywcy.
Projekt jest także próbą analizy wzajemnych relacji sztuki i nauki. Nie jest to typowy album z fotografiami z podróży. To oniryczna historia o konfrontacji z naturą oraz drugim człowiekiem. A przede wszystkim historia o zmaganiu się z samym sobą.
zdjęcia: Anka Sielska
teksty poetyckie: Grzegorz Olszański
edycja zdjęć: Michał Łuczak
projekt graficzny: Roman Kaczmarczyk
teksty naukowe: dr Agnieszka Piechota, dr Piotr Owczarek, Krzysztof Senderak
Anka Sielska (1978) – fotografka. Ukończyła ASP w Katowicach oraz Institut tvůrčí fotografie (ITF) w Opavie. Od 2003 roku prowadzi zajęcia z fotografii w ASP w Katowicach. W 2010 roku wraz z Michałem Łuczakiem i Krzysztofem Szewczykiem założyła Fundację Kultura Obrazu, która działa na rzecz promocji i rozwoju fotografii dokumentalnej.