Wystawy

W programie wystaw: Grand Prix Fotofestiwal 2014, wystawy specjalne i wystawy towarzyszące.

ROGER BALLEN to autor niepokojących i zapadających w pamięć kadrów. Jego czarno-białe fotografie przedstawiają mroczne przestrzenie, dziwne rekwizyty, postaci o niepowtarzalnych rysach twarzy, mistyczne kompozycje. Jest jednym z najczęściej wystawianych ostatnio fotografów światowych. Po słynnych MoMa w Nowym Jorku i Centre Georges Pompidou w Paryż, wystawę Ballena będzie można zobaczyć w ramach Fotofestiwalu w galerii Atlas Sztuki w Łodzi. Będzie to pierwsza, retrospektywna wystawa tego artysty w Polsce.

Kolejny rarytas to fotografie VOLKERA HINZA, których nie można obejrzeć poza obiegiem wystawienniczym i drukarskim, gdyż artysta od lat konsekwentnie unika wirtualnego nośnika, nie zezwalając na stworzenie strony internetowej poświęconej jego twórczości. Fotografie gwiazd takich jak Clint Eastwood, Madonna, Woody Allen, Pierre Cardin i wielu innych zostały stworzone na zamówienie najbardziej prestiżowych magazynów. Jego prace przez ponad 40 lat definiowały styl kultowego magazynu „Stern”. Wystawa obejmie ponad 100 zdjęć Volkera.

EVGENIA ARBUGAEVA, opowie o bajkowym dzieciństwie na dalekiej Syberii, gdzie „śnieg jest taki biały, niebo jest takie białe, wiatr jest taki silny, że dosłownie możesz latać w powietrzu, niemal tak, jakbyś był w przestrzeni kosmicznej”. Arbugaeva to jedno z najciekawszych fotograficznych odkryć ostatnich lat. Wielokrotnie nagradzany projekt rosyjskiej artystki odwiedzi Polskę dzięki warszawskiej Leica Gallery, prezentującej na Fotofestiwalu wystawę „Leica Oskar Barnack Award 2013″.

W programie wystaw towarzyszących m.in. Kuba Dąbrowski, Anita Andrzejewska, Igor Omulecki, Jakub Karwowski, Przemek Dzienis i Dorota Buczkowska.

Na wystawie GRAND PRIX FOTOFESTIWAL 2014 będzie można obejrzeć projekty fotograficzne 10 finalistów wyłonionych spośród ponad 600 zgłoszeń z całego świata. Wśród nich jest m.in. nagrodzona w tym roku w konkursie World Press Photo Elena Chernyshova, ze zdjęciami opowiadającymi o jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata, Norylsku (Days of Night – Nights of Day / Dni noce – noce dnia). W tym roku aż dwoje Polaków zostało uhonorowanych przez jury konkursu: Agnieszka Rayss, z projektem o wstydliwych częściach miasta, zatytułowanym No Man’s Land (Ziemia niczyja) oraz Adam Lach opowiadający o 60-osobowej rodzinie rumuńskich Romów, mieszkających na koczowisku we Wrocławiu. Projekt Lacha Stigma opublikowany został w „The New York Times” i przyniósł autorowi nagrodę Picture of The Year w 2014 roku. Na wystawie konkursowej zobaczymy w sumie 10 finalistów, spośród których tylko jeden zdobędzie nagrodę Grand Prix – 10.000 zł.

W programie festiwalu także wystawa konkursu na FOTOGRAFICZNĄ PUBLIKACJĘ ROKU 2014, na której obejrzymy nagrodzone w konkursie książki, w których fotografia zajmuje centralne miejsce – albumy, katalogi, książki teoretyczne i podręczniki oraz limitowane wydawnictwa self-publishingowe i ziny. Nabór zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2014 r. Szczegóły tutaj

Śledźcie nas na: FacebookInstagramTwitter i Pinterest.