Darkroom

Wystawa studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi

Kuratorka: Ewa Ciechanowska

Wystawa Darkroom to proces doświadczania, dla którego punktem wyjścia jest obraz. Najistotniejsze nie jest to, co widzimy, ale to, co w nas zostanie wywołane. Odwołując się do ciemni jako metafory, odwiedzająca wystawę publiczność ma możliwość uczestnictwa w swoistych „procesach twórczych” młodych artystów – studentów i absolwentów Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorów prac prezentowanych na wystawie łączy umiejętność przekraczania granic form i mediów. W relacji z poszczególnymi pracami odbiorca może wejść w interakcję, może też poddać się stanom, w których uczestniczą autorzy. W ciemności bowiem rozpoczyna się proces pomiędzy tym, co niewidoczne, ukryte, a tym co chce się wyłonić i zostać rozpoznane.
Wyznaczone na wystawie ścieżki emocji to próba zobrazowania naszych możliwych relacji do przestrzeni, czasu, pamięci i rozumienia tożsamości Ja. To przesuwanie granic między tym, co realne a co wyobrażone. Oglądając raz wyłaniające się, innym razem rozbłyskujące w ciemności obrazy, podążamy ścieżkami od subiektywnych iluminacji do intelektualnych rozważań o kondycji jednostki wpisanej w kulturowe gesty, jak i do rozważań o kondycji samego medium jako istotnej formy artystycznego przekazu.
Wystawa Darkroom to zaproszenie do gry ze swoją percepcją, tym samym to także poszerzenie definicji widza, który ma możliwość czynnie włączyć się w swój indywidualny proces re-konstrukcji obrazów.

Autorzy:
Franciszek Ammer, Ania Bors, Ola Buczkowska-Przeździk,  Aleksandra Chciuk, Robert Danieluk, Kaja Dobrowolska,  Łukasz Filak, Małgorzta Grygierczyk , Karolina Jabcoń, Irena Kalicka,  Katarzyna Krakowiak, Magdalena Kulak, Monika Masłoń, Agata Opalińska, Katarzyna Parejko, Łukasz Prus – Niewiadomski ,  Filip Gabriel Pudło, Adam Stefaniak, Martyna Strzelczyk, Piotr Szczepanowicz, Kamila Szopa, Bartłomiej Talaga, Dominika Truszczyńska, Tomasz Wysocki, Piotr Zbierski.

Przeczytaj tekst kuratorski wystawy.

Ewa Ciechanowska – obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Fotografii PWSFTviT, specjalizuje się w fotografii i multimediach. Kuratorka wystaw w Polsce i za granicą m.in.: In the matter in\visible Kolonia, Photokina Meets Academy 2012 , Rozłączone obrazy/ Disconnected images, Galeria BWA – Bydgoszcz 2012, Vo veci veci/ W istocie rzeczy, Miesiąc Fotografii – Bratysława 2011, Einige sichtbare und unsichtbare Dinge, Galeria Instytutu Polskiego – Dusseldorf 2010, Czuła ostrość 2.0 – Miejska Galeria Sztuki w Łodzi (2009/2010). Redaktorka publikacji Niektóre rzeczy widzialne i niewidzialne/ Some Things Visible and Invisible Things (2009) prezentującej charakter i różnorodność postaw twórczych studentów i absolwentów Fotografii w PWSFTviT.


ART_INKUBATOR
centrum festiwalowe
Tymienieckiego 3

godziny otwarcia
5.06 (cz): 19.00-22.00
6-15.06 (pn-nd): 12.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 5.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 5-15.06