Bolesław Augustis

Fotografie

Augustis, czyli o przeglądaniu śmietników

Bolesław Augustis, Stefania Grudowa, Henryk Ross, Wiesław Rakowski czy znana wcześniej, a odkryta na nowo Zofia Chomętowska – to tylko kilka nazwisk przywróconych polskiej fotografii w ostatnich latach. Każdy ze wspomnianych fotografów odnalazł się dzięki szczęśliwym zbiegom okoliczności. Ktoś w porę zareagował i docenił wartość fotograficznego obrazu. Obrazu przeznaczonego na śmietnik.

Kim jest Bolesław Augustis? Z jednej strony był to rzemieślnik, który zwracał uwagę nie na piękno, lecz na dokładność. Choć jego zapis opowiada o bezpowrotnie minionej przeszłości, nie znajdujemy w nim nostalgicznej kontemplacji. Poetyckość wyrazu została zdławiona już w zarodku poprzez utrwaloną prawdę i konkret. Z drugiej strony o wyjątkowości tej fotografii stanowi idea. Nie wiemy teraz czy była to myśl świadoma, i na ile autor i czy w ogóle zakładał proces twórczy. Z pewnością towarzyszył mu jednak zamysł artystyczny. Użytecznemu charakterowi tych zdjęć towarzyszy świadomość kadru, coś, co można nazwać artystyczną wartością dodaną.

Bolesław Augustis (1912-1995) – białostocki fotograf. Urodził się w carskiej Rosji, w rodzinie zesłańców po powstaniu styczniowym. Przez pierwsze lata życia mieszkał wraz z rodziną w Nowosybirsku, gdzie prawdopodobnie terminował w zakładzie fotograficznym. W 1932 rodzina Augustisów powróciła do Polski. Początkowo pracował jako pomocnik w atelier fotograficznym Neuhüttlera, następnie w 1935 otworzył własny zakład „Polonia Film”. W trakcie zabawy sylwestrowej 1939/1940 w auli białostockiego gimnazjum im. Króla Zygmunta Augusta Bolesław Augustis został aresztowany przez NKWD i wywieziony na Syberię. Tam wstąpił do Armii Andersa, w szeregach której walczył do końca II wojny światowej. Po jej zakończeniu  na krótko osiedlił się w Wielkiej Brytanii, potem wyjechał do Nowej Zelandii. Tam założył rodzinę, porzucił zawodowe fotografowanie i prowadził firmę budowlaną. Do końca życia nie odwiedził Polski.


ART_INKUBATOR
centrum festiwalowe
Tymienieckiego 3

godziny otwarcia
5.06 (cz): 19.00-22.00
6-15.06 (pn-nd): 12.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 05.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 05.06-15.06