Kalendarz Virako

Na wystawie Kalendarz Virako będzie można obejrzeć  zdjęcia wybitnych fotografów: Chrisa Niedentala (2012), Jodi Bieber (2013) oraz Ryszarda Horowitza (2014). Kalendarz Virako to zainicjowane w 2009 roku wyjątkowe wydawnictwo wyróżniające się najwyższymi walorami artystycznymi i pozostawiające wybranym twórcom całkowitą swobodę kreacji. Kalendarz Virako jest produktem unikatowym, nie tylko ze względu na jego autorów i jakość, ale również ze względu na limitowany, bardzo niski nakład, jedynych 400 egzemplarzy.

Gwarancją powodzenia tego niezwykłego przedsięwzięcia są wybitni twórcy uczestniczący w projekcie. W dotychczasowych  pięciu edycjach kalendarza pracowali m.in.:

Janusz Kaniewski, światowej sławy designer, współtwórca samochodów takich marek jak Ferrari, Lancia czy Alfa Romeo, artysta kreujący kształt wehikułów przyszłości, współautor najnowszego logo Fiata i butów narciarskich firmy Rossignol, w których Hermann Maier zdobył Puchar Świata. Wykładowca Istituto Europeo di Design w Turynie i Royal College w Londynie. Jeden z najbardziej innowacyjnych ludzi w Polsce, wg rankingu opublikowanego przez tygodnik Forbes.

Chris Niedenthal, jeden z najbardziej cenionych fotoreporterów europejskich. Autor fotografii – ikony polskiej historii – „Czas Apokalipsy”. Laureat nagrody World Press Photo w 1986 r. za portret sekretarza generalnego węgierskiego KC Jánosa  Kádára, który trafił na okładkę „Time’a”.

Jodi Bieber, pochodząca z Johannesburga w RPA dziesięciokrotna laureatka World Press Photo, w tym w 2011 roku nagrody głównej za zdjęcie okaleczonej przez męża Afganki.

Ryszard Horowitz, zaliczany do grona najwybitniejszych fotografów na świecie. Uznawany za prekursora obróbki komputerowej fotografii, fotokompozytor. Ręcznie tworzył fantastyczne kolaże, zanim pojawiły się programy do obróbki cyfrowej. Jego zdjęcia pokazują niesamowity, surrealistyczny świat, w którym wszystko jest możliwe. Na stałe mieszka i tworzy w USA. Fotografował m.in. dla Chanel, Diora, Barbary Carrera, Chloe, amerykańskiego Harper’s Bazaar.

Na szczególną uwagę zasługuje wysoka jakość wydawnictwa, która wpisuje się w gusta nawet najbardziej wymagających odbiorców sztuki. Tu nic nie jest przypadkowe – oprawa graficzna, papier, druk tworzą nierozerwalną całość z wizją artysty. W tym przypadku nawet najmniejszy szczegół ma znaczenie, dlatego też w procesie twórczym uczestniczą  wyłącznie profesjonaliści.

Całkowity dochód ze sprzedaży Kalendarza przeznaczany jest na akcję „Szczęśliwe Podwórka”– akcję społeczną, której zasadniczym celem jest propagowanie idei powstawania i istnienia świetlic środowiskowych. W ramach prowadzonych działań Virako ogłasza konkurs dla polskich placówek na najciekawszy projekt dydaktyczno-wychowawczy, który jest finansowany z dochodu ze sprzedaży Kalendarza Virako.

Pomysłodawcą i realizatorem Kalendarza jest firma Virako.


ART_INKUBATOR
centrum festiwalowe
Tymienieckiego 3

godziny otwarcia
5.06 (cz): 19.00-22.00 / 6-15.06 (pt-nd): 12.00-20.00

wernisaż: 05.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 05.06-15.06