Archiwa i amatorzy

Stare fotografie zwykle leżą zakurzone w pudłach, powoli blakną i znikają, czasem za kilka groszy można je kupić na targu staroci albo znaleźć na śmietniku lub na strychu domu, w którym nikt nie mieszka. W ramach I ARTIST. Archiwa i amatorzy pokazujemy kilka projektów, które tę starą, zwykle amatorską i często anonimową fotografię ożywiają i dają jej nowe życie. FotoRejestr prowadzony przez Archeologię Fotografii zainspirował mieszkańców Warszawy do przyjrzenia się domowym archiwom, blog Polska Ludowa prezentuje rodzinną historię Państwa Malinowskich, Fotoautomat 1933 to seria zdjęć przypadkowo odnaleziona na strychu starego mołdawskiego domu, które wykonane zostały w prawdopodobnie pierwszy fotouatomacie w Łodzi. Portret doskonały daje nowe życie monidłom – rodzinnym portretom, wśród których wychowywały się pokolenia, a które przez lata były uznawane za symbol estetycznego kiczu.

We wszystkich tych zdjęciach odnajdziemy własne historie i wspomnienia. Wszystkie miały być niczym więcej niż osobistą pamiątką i rodzinnym dokumentem. Z czasem stają się coraz bardziej uniwersalne. Jakie więc znaczenie mają po dziesiątkach lat? I co kryje się w Waszych domowych archiwach?

PROJEKTY

Portret doskonały
Prezentacja niezwykłej kolekcji monideł – ręcznie malowanych, portretów fotograficznych. Projekt kuratorski realizowany przez Andrzeja Różyckiego i Karola Jóźwiaka

FotoRejestr
Wolska / Ebert
Artyści: Jadwiga Wolska, Jan Ebert

Fotoautomat 1933
Schloem Rottenberg

Polska Ludowa

Ostatnie Wakacje
Wystawa zbiorowa
Artyści: Nina Hajdorowicz, Monika Kryszczyńska, Kasia Iwańska, Franek Ammer, Maciej Bujko, Igor Pisuk, Joanna Szewczuk, Igor Oleś, Agata Berniak, Tomasz Ferenc


OFF PIOTRKOWSKA
Centrum Festiwalowe
Piotrkowska 138/140

godziny otwarcia
6.06 (czw): 18.00-22.00
7.06-16.06 (pn-nd): 11.00-20.00
rozpoczęcie zwiedzania możliwe do godz. 19.00

wernisaż: 6.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 6-16.06