Podniesienie

Wystawa w Galerii „Wschodnia” w rocznicę akcji artystycznej Tomasza Komorowskiego pt. „Niepotrzebne” w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Fotografii w Łodzi.

Idea wystawy Podniesienie nie narodziłaby się na pewno, nie miałaby żadnego sensu, gdyby nie poprzedzające ją działania artystyczne w wykonaniu Tomasza Komorowskiego, co jest bardzo istotne – w tym samym miejscu: w Galerii Wschodniej. Rok temu Komorowski w ramach Fotofestiwalu uczynił gest twórczy wielkiego formatu o wieloznacznej wartości i sensie. Akcja Niepotrzebne składała się z całorocznego zbierania zdjęć z różnych źródeł, w tym głównie z internetowych zakupów na Allegro, gdzie ludzie pozbywali się zdjęć wręcz na wagę! Setki, tysiące zdjęć Tomasz rozsypał na ziemi w jednej z sal galerii tworząc grubą, wielocentymetrową warstwę. To fotograficzne „wysypisko” było, moim zdaniem, najdoskonalszą, symboliczną formą ukazania kresu epoki fotografii klasycznej, tradycyjnej. Z pewnością nazwanie tego aktu twórczego tytułem zbędności w życiu społecznym i obyczajowym fotografii klasycznej jest ze wszech miar usprawiedliwione i udowodnione. Dowody leżały u stóp osób, które przyszły na wystawę. Piszę „u stóp”, a nie pod stopami, bowiem większość osób nie potrafiła, nie chciała, nie godziła się stąpać i deptać cudzych zdjęć, twarzy i pamiątek. Wręcz odwrotnie – nastąpiło spontaniczne podnoszenie, przypatrywanie się poszczególnym fotografiom, pieczołowite dobieranie ich w swoiste kolekcje i zabieranie ich do domu. Stąd cała idea Podniesienia. Zrodziła się potrzeba pokazania i nobilitacji zdjęć skazanych wcześniej na zagładę, a w końcu podniesionych, tym samym uratowanych przez zwiedzających. Wydawało mi się, że najlepszą okazją winno być właśnie rocznicowe przypomnienie zdjęć podniesionych, jednak już w randze fotografii wystawowej, zdjęć zawieszonych na ścianach Galerii, która wcześniej prezentowała je jako wysypisko.

Podniesienie to nic innego jak drugi etap po pochyleniu się, pokłonie. Niech w tym wypadku zostanie to potraktowane jako hołd dla znaczącej akcji artystycznej Tomka Komorowskiego. Jeszcze jedno istotne spostrzeżenie – wystawa sprawi, że spotkają się różni ludzie sztuki i kultury, na jednej ścianie galeryjnej, w kontekście jednej idei. W żadnej innej sytuacji z pewnością to by nie nastąpiło. Połączyło ich bowiem wcześniejsze przyjście na „wystawę” i uczynienie gestu podniesienia zdjęć „Niepotrzebnych”.

Rok temu podnieśli zdjęcia bezinteresownie a dziś uznali potrzebę uczestnictwa w obecnym Podniesieniu.

Andrzej Różycki

W Podniesieniu udział biorą:
Mariusz Sołtysik, Anka Leśniak, Adam Klimczak, Maciej Cholewiński, Violetta KINGA Jędrzejczyk, Marek Domański, Edi Jako, Jerzy Grzegorski, Małgorzata Borek, Tomasz Ferenc, Robert Malinka, Alicja Cichowicz, Zbigniew Wichłacz, Paweł Hartman, Maciej Świstek, Katarzyna Zuzanna Krakowiak, Aurelia Mandziuk, Marcin Polak, Andrzej Różycki.


GALERIA WSCHODNIA
Wschodnia 29 m 3

godziny otwarcia
pn-pt: 16.00-18.00
dodatkowo: 02.06 (nd): 16.00-18.00 & 06-09.06 (cz-nd): 12.00-18.00
na telefon (+48 753434420)

wernisaż: 01.06, godz. 19.00
wystawa czynna w dniach: 1-16.06