Brian Griffin

DisCover Photography

Wystawa Briana Griffina DisCover Photography ma charakter muzycznej retrospektywy. Prezentuje 63 zdjęcia wykonane przez fotografa. Są wśród nich prasowe portrety muzyków oraz okładki albumów i singli dla takich artystów jak Depeche Mode, Placebo, Queen, REM, Tindersticks, The Clash, Psychodelic Furs, Passion Puppets, Talk Talk, Iggy Pop, Kate Bush, Peter Gabriel, Billy Idol, Siouxsie Sioux, Elvis Costello czy Joe Jackson.

Ekspozycję cechuje spontaniczna, punkowa stylistyka. W surowej pofabrycznej przestrzeni zwanej katedrą zaprezentowane są zdjęcia w różnorodnym formacie – od ogromnych o 3-metrowym boku, przez 90-centymetrowe, po najmniejsze o krawędzi 20-centymetrów. Każde z nich opatrzone jest autorską notatką sporządzoną odręcznie przez samego Briana Griffina. Te elementy tworzą razem alternatywną opowieść o związku świata muzyki z fotografem, dla którego obraz to nośnik o najsilniejszym oddziaływaniu.

Brian Griffin (ur. 1948, Birmingham) mieszkał w Black Country aż do rozpoczęcia nauki w Manchester Polytechnic (1969-1972), gdzie studiował fotografię. Od 1972 r. mieszka i pracuje w Londynie jako niezależny fotograf. Pierwsze zlecenie otrzymał od Management Today w listopadzie 1972 r. Po raz pierwszy jego prace zamieszczono w Young British Photographers w 1975 r. Dwa lata później odebrał francuską nagrodę Freedom of the city of Arles. W 1988 r. wydał album Work, której towarzyszyła wystawa monograficzna w National Portrait Gallery. Kolejnym osiągnięciem była nagroda za najlepszy album fotograficzny świata na Barcelona Primavera Fotografica 1991. W 1989 r. gazeta Guardian ogłosiła go „Fotografem dekady”. Również magazyn Life wykorzystał jego fotografię A Broken Frame na okładce dodatku specjalnego „Najlepsze fotografie lat 80.” W latach 1991-2002 reżyserował reklamy telewizyjne, teledyski i filmy krótkometrażowe. W 2003 uczestniczył w przygotowywaniu oferty Birmingham ubiegającego się o status Europejskiej Stolicy Kultury, a następnie pracował przy wystawie retrospektywnej w Muzeum Sztuki w Reykjaviku na Islandii w 2005 r. Był producentem albumu i wystawy poświęconej królewskiemu otwarciu stacji St. Pancras i linii kolejowej High Speed 1 w 2007 r. W 2009 r. został patronem Derby Festival of Photography, którym jest do tej pory. Przed olimpiadą w Londynie w 2009 r. wraz z odznaczonymi Orderem Imperium Brytyjskiego lordem Coe i Kelly Holems zainaugurował projekt Road To 2012 w National Portrait Gallery. W 2012 r. miał dużą wystawę portretową Face to Face w Birmingham. We wrześniu 2013 r. otrzymał „Medal stulecia” od Królewskiego Towarzystwa Fotograficznego w uznaniu całokształtu dokonań w dziedzinie fotografii. Niedawno zrealizował zlecenie na wystawę w ramach projektu „Marsylia-Prowansja – Europejska Stolica Kultury 2013”, a także projekt Reference Works obejmujący album i wystawę z okazji powstania i otwarcia gmachu Nowej Biblioteki w Birmingham. Kolejna wystawa retrospektywna fotografii korporacyjnej Briana Griffina odbyła się w październiku 2013 r. w Bolonii. 3 marca 2014 r. Brian Griffin otrzymał honorowy doktorat od Uniwersytetu Miejskiego w Birmingham za całokształt pracy na rzecz tego miasta.


MONOPOLIS
(dawne zakłady Monopolu Wódczanego)
Wydawnicza 4

godziny otwarcia
pn-nd: 12.00-20.00

wernisaż: 7.06, godz. 20.00
wystawa czynna w dniach: 8-15.06

Wstęp na wystawę wyłącznie za okazaniem karnetu, który można  nabyć w centrum festiwalowym w Art_Inkubatorze przy ul. Tymienieckiego 3. Karnetu nie można zakupić w MONOPOLIS.

11.06 (środa) wystawa wyjątkowo czynna do godz. 18.00