Zbigniew Olszyna, “Sztuka mięsa”

W czasach kiedy sztuczność nie jest już niczym niezwykłym, a w laboratoriach powstają rzeczy o których jeszcze kilka lat temu nikt nie śmiałby nawet pomyśleć, pojawia się refleksja czy XXI wiek to początek rewolucji prowadzącej do nieodwracalnych zmian? Co będzie dalej? Czy za kilka lat owa sztuczność stanie się częścią zwykłej, nikogo nie dziwiącej rzeczywistości i stanie się czymś naturalnym?

W postnowoczesnej erze ludzie wytwarzają tkanki z komórek macierzystych, trwają prace nad wynalezieniem technologii masowej produkcji sztucznego mięsa dla przemysłu spożywczego. Modyfikacje genetyczne dotyczą już bardzo dużej części świata organicznego, a prace nad projektem “Nowy Lepszy Świat” są bezustannie prowadzone.

Prace z prezentowanego cyklu wyrażają stosunek świata żywego, biologicznego do tego wytworzonego sztucznie i pozbawionego elementów organicznych, przy czym świat organiczności również jest niejasny – nic co obserwujemy nie jest tym, czym się wydaje. Materialność istnienia ściera się na granicy abstrakcji i surowości kształtów oraz przestrzeni. Bardzo bliskie jest mi stwierdzenie Rene Magritte`a z obrazu To nie jest fajka, tutaj mięso będące synonimem organiczności nie jest nim – to tylko przedstawienie mięsa, które zyskuje nowe znaczenie i staje się surrealistycznym elementem całości. Poskładane z tych realistycznych elementów kompozycje są zaprzeczeniem realności. Mięso jako budulec świata najbardziej żywego z żywych staje się częścią martwej natury, fragmentem sztucznie wykreowanej rzeczywistości, jej małym elementem w odrealnionej formie.


Lokal
Al. Leona Schillera

Godziny otwarcia
wt-czw 12.00-23.00 / pt-sb 12.00-3.00 / nd 12.00-19.00

Wernisaż: 29.05, godz. 20.30
wystawa czynna w dniach: 29.05-12.06