Przygotowujemy relację na żywo z kilku festiwalowych wydarzeń!

Zapraszamy do aplikacji na Facebooku:
https://www.facebook.com/Fotofestiwal.Lodz/app_137541772984354

lub do okienka poniżej:

Watch live streaming video from kuszoco at livestream.com


PROGRAM RELACJI NA ŻYWO:

10.05 CZWARTEK
16.00-17.30 SPOTKANIE&POKAZ FILMU Simon Norfolk, Burke + Norfolk: Photographs from the War in Afghanistan, Willa Grohmana, Tylna 9/11

SIMON NORFOLK
Jeden z najbardziej znaczących dokumentalistów naszych czasów, zajmuje się przede wszystkim fotografią krajobrazu. Wyrażenie „pole bitwy” nabiera w jego twórczości nowego znaczenia. Pracował w najbardziej krwawych strefach działań wojennych na całym świecie, dokumentował sytuację uchodźców, ale także fotografował superkomputery wykorzystywane do projektowania systemów militarnych i prób atomowych. Urodził się w Lagos w Nigerii, obecnie mieszka i pracuje w Brighton, na południowym wybrzeżu Anglii. Otrzymał wiele prestiżowych nagród międzynarodowych, np. the Infinity Award from ICP, World Press Award oraz Les Prixe Dialogue at Les Recontres d΄Arles. Jego prace są wystawiane w wielu muzeach, np. w LACMA, The Getty oraz San Francisco Museum of Modern Art. Simon Norfolk jest również nominowany do nagrody 2012 Sony World Photography Awards w dwóch kategoriach.

18.00 OTWARCIE FOTOFESTIWALU: wernisaż wystawy Obraz zmian i Collective Space, wręczenie nagrody Grand Prix Fotofestiwal 2012, Willa Grohmana, Tylna 9/11

11.05 PIĄTEK
Collective Space
15.00-16.00 PIECE OF CAKE, Network of Contemporary Images, prezentuje: Gergely Laszlo
16.00-17.00 kolektyw: SPUTNIK PHOTOS, prezentują: Jan Brykczyński, Agnieszka Rayss
17.00-18.00 spotkanie z Louise Clements i Yasminą Reggad

PIECE OF CAKE
Międzynarodowa sieć skupiająca 40 fotografów z całego świata. Corocznie członkowie POC spotykają się podczas warsztatów w różnych częściach świata. Międzynarodowe spotkania mają przede wszystkim na celu wspólną pracę twórczą i edukację. Prowadzą warsztaty, dyskusje i panele dyskusyjne. Współpracują z różnymi grupami odbiorców, a podczas spotkań widzowie mogą obserwować prace twórczą w procesie. www.pocproject.com

SPUTNIK PHOTOS
Sputnik Photos to międzynarodowy kolektyw utworzony przez fotoreporterów z Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez nasze projekty badamy znane nam dobrze codzienne życie i dokumentujemy je, działając głównie w miejscu, skąd pochodzimy – w Europie. Przyglądamy się światu wokół nas i staramy się go zrozumieć. Patrząc uważnie poszukujemy tego, co jest ukryte za fasadą rzeczy i zjawisk.
Aby poszerzać horyzonty naszego spojrzenia, zaprosiliśmy dziennikarzy i grafików do współpracy. Zrealizowaliśmy wspólnie projekty, które zakończyły się publikacjami prasowymi, książkami i wystawami. Cieszy nas współdziałanie z tymi, którzy podzielają nasze zainteresowania, z którymi łączy nas podobna perspektywa spojrzenia na rzeczywistość i opisywania jej. W naszych działaniach staramy się także pomagać innym organizacjom oraz debiutującym fotografom w realizowaniu ich projektów i wizji.
Fotografowie Sputnik Photos pracowali w wielu krajach świata. Ich zdjęcia były publikowane między innymi w Time, Newsweek, Stern, Sunday Times Magazine, The New York Times, Le Monde 2. Są także zdobywcami licznych nagród konkursów fotografii prasowej, takich jak World Press Photo, Pictures of the Year International and the Canon AFJ Female Photojournalist Award.

Louise Clements i Yasmina Reggad
Louis Clements Jest wspołzałożycielką, kuratorem i dyrektor artystyczną Międzynarodowego Festiwalu Fotografii (www.formatfestival.com) w Derby, w Wielkiej Brytanii. Yasmina Reggad jest niezależną kuratorką i twórczynią organizacji Photo-Festivals, która prowadzi program rezydencji artystycznych i organizuje szereg wydarzeń związanych z fotografią (spotkania, dyskusje, przeglądy portfolio). Wspólnie, rozpoczęły międzynarodowe spotkania i wystawę kolektywów Collectives Encounter (www.collectivesencounter.wordpress.com), które odbywają się w ramach festiwalu Format. Opowiedzą o swoich doświadczeniach w pracy z kolektywami z Europy i Azji oraz prowadzonych wspólnie projektach z udziałem kolektywów fotograficznych.

12.05 SOBOTA
Collective Space
13.30-14.30 kolektyw: VERSO, prezentuje: Olga Kravets

VERSO
Rosyjski kolektyw fotograficzny założony w 2009 r. Skupia pięciu fotografów dokumentalnych, których głównym założeniem jest opowiadanie o zmianach społecznych. Olga Kravets zaprezentuje projekt Grozny: dziewięć miast, opowie o procesie powstawania i genezie projektu.
versoimages.com

Uwikłane w płeć
15.30-16.30 TERESA GIERZYŃSKA, spotkanie prowadzi Pola Dwurnik
16.30-17.30 JADWIGA SAWICKA, spotkanie prowadzi Ewa Toniak

TERESA GIERZYŃSKA
W latach 1964-71 studiowała na wydziale rzeźby i grafiki ASP w Warszawie. W latach 1963-64 zrealizowała pobyt edukacyjny w Kanadzie. Od 1962 r. zajmuje się fotografią, jej różnymi technikami i formami powielania. W swojej twórczości wykorzystuje archiwum rodzinne, znalezione zdjęcia, pocztówki, fotografie prasowe. Pracuje w cyklach („O niej”, „Podróże”, „O świetle”). W latach 1967-2003 dokumentowała życie i twórczość Edwarda Dwurnika. Na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych prezentowała swoje rysunki, grafikę oraz fotografie. Wśród najważniejszych wystaw fotograficznych należy wymienić: Europejską Wystawę Fotografii Obraz kobiety w Sienie, Polskie percepcje -10 Współczesnych Fotografików 1977-88 w Collins Galery, Glasgow, TG (1993) w krakowskiej Galerii ZPAF oraz wystawę jubileuszową w warszawskiej Małej Galerii ZPAF-CSW w 2002 roku. Prace znajdują się w m.in. w Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, Museo Internacional de Electrografia w Cuenca, oraz kolekcjach prywatnych.

JADWIGA SAWICKA
Urodziła się w 1959, studiowała na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowni Jerzego Nowosielskiego. Tworzy obrazy, fotografie, obiekty, instalacje tekstowe. Przy realizacji instalacji i fotografii współpracuje z Markiem Horwatem. Mieszka i pracuje w Przemyślu. Współpracuje z Czarną Galerią w Warszawie i Galerią Starmach w Krakowie. Jest autorką charakterystycznego malarstwa „pisanego”. Początkowo malowała obrazy utrzymane w stylistyce ekspresji lat 80.. W latach 90. malowała niewielkie obrazy z fragmentami odzieży i kosmetykami, zaopatrzone w fikcyjne hasła reklamowe. Z końcem lat 90. zaczęła prace nad wielkoformatowymi obrazami z tekstu.

http://www.jadwigasawicka.pl/

13.05 NIEDZIELA
Obraz zmian
14.30-14.45 – Bill Kouwenhoven, wprowadzanie
14.45-15.30 – Roman Babjak, prezentacja projektu Lucii Nimcovej Unofficial
15.30-16.15 – Gergely Laszlo, prezentacja projektu Yad Hanna – The Collective Man
16.15-16.35 – Marcin Polak
16.35-17.05 – Bill Kouwenhoven, prezentacja projektów Shimona Attie
17.05-17.30 – dyskusja

Cykl spotkań wokół wystawy Obraz zmian będzie dotyczył tematów: współpracy artysty z lokalnymi społecznościami, roli artysty we współczesnym społeczeństwie, projektów site-specific i context-specific, w których fotografia staje się narzędziem badania i nawiązywania kontaktów, o metodach współpracy i networkingu we współczesnych praktykach artystycznych. Rozpocznie się krótkim wprowadzeniem kuratorów, podczas którego opowiedzą o idei wystawy, o procesie jej powstawania i o wybranych przez siebie projektach. Ciekawym kontekstem dla wystawy będzie prezentacja działań łódzkiego twórcy Marcina Polaka, który opowie o swoich doświadczeniach pracy w społeczności lokalnej. A także prezentacja ostatniego projektu kolektywu Gergely Laszlo Yad Hanna – The Collective Man – w swoich założeniach bliskiego ideom wystawy Obraz zmian.